A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap nyilvánosságra hozott adatai szerint az építőipari termelés 5,8 százalékos visszaesése lényegesen drámaibb mértékű, mint egy esztendővel korábban, tavaly január és július között ugyanis „csak” 1,3 százalékkal csökkent az ágazat produktivitása a 2005-ös adatokhoz képest. A csökkenés mind a nagy szervezeteknél, mind a kis- és középvállalkozások körében megfigyelhető volt.
A szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 2007. január–júliusban 9,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2006 azonos időszakában, míg a tavaly július havi adatokhoz viszonyítva az épületek építésének volumene 9,2 százalékkal az egyéb építményeké pedig 18,9 százalékkal volt alacsonyabb 2007 júliusában. Drasztikusan csökkent az építőipar szerződésállománya is, ez 37,9 százalékkal volt kisebb, mint tavaly ugyanekkor: az épületek építésére kötött szerződések állománya 7,6 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére kötötteké 53,2 százalékkal esett vissza.
Az építőipari tevékenység költségalapon számított árai ugyanakkor a korábbinál valamelyest kisebb mértékben folytatták az emelkedést 2006 azonos időszakához képest: január–júliusban 5,3 százalékkal nőttek a szegmens tarifái, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 5,4 százalékkal nőttek. A drágulás az épületeknél az előző havihoz képest 0,5 százalékos, míg az egyéb építmények ára 1,7 százalékkal csökkent júniushoz viszonyítva.
A KSH drámai adatai is azt mutatják, hogy nincs hatékony kormányzati munka, hiányzik a lakás- és építésügyi politika. Ma a szegmensnek nincs gazdája, és jól látszik, hogy ez hová vezet – kommentálta a statisztikai adatokat Mádi László, a Fidesz szakpolitikusa. Mint fogalmazott, a legelszomorítóbb az, hogy drasztikusan csökken a szerződésállomány, amiből egyenesen következik az ágazat további esése. A fideszes politikus szerint a kormányzatnak köszönhetően ellehetetlenülnek az építési vállalkozások is, mivel a megszorítások, a kiszámíthatatlanság, a koncepciótlanság és az ágazati kormányzati stratégia hiánya visszaesést, valamint a munkanélküliség fokozódását okozza. – A Fidesz hamarosan kész programmal fog előállni annak érdekében, hogy a 2004-ben induló megszorítások okozta rendkívül rossz helyzetben változás álljon be – közölte Mádi László.
Lopott autóval kapták el a kamaszt, jogsija sem volt
