Az év végéig konkrét döntést szeretnénk hozni a Nabucco földgázvezeték megépítéséről – jelentette be a Nabucco Gas Pipeline International konzorcium ügyvezető igazgatója tegnap, a Budapesten rendezett, Európa gázellátási kérdéseit taglaló nemzetközi konferencián. Reinhard Mitschek elmondta, hogy a kontinens földgázellátása szempontjából alapvető fontosságú – a Nabucco orosz helyett iráni, iraki, azeri és türkmén gázt szállítana Európába – vezeték már 2012-re üzembe állhat, mert azzal, hogy három napja a beruházás uniós biztosává nevezték ki Jozias van Aartsen volt holland külügyminisztert, felgyorsulhat az építkezés. Ha elkészül, a vezeték körülbelül harmincezer köbméternyi földgázt szállíthat Európába.
Az eseményen egyebek mellett jelen volt az építkezést elhatározó öt olajtársaság – a konzorciumot a magyar Mol, a török Botas, a Bulgargaz, a román Transgaz és az osztrák OMV alakította öt éve – képviselője, az EU energiabiztosa, s miniszteri szinten képviseltette magát Szerbia, Azerbajdzsán és Ausztria. A felszólalásokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdte, s bár ő néhány hónapja az európai tervet még puszta álomnak minősítette, s helyette inkább az Oroszország által szorgalmazott, ugyancsak déli nyomvonalra tervezett Kék Áramlat gázvezeték melletti magyar kiállást hangoztatta, most arról beszélt, hogy „bolond az az ország és régió, amelyik attól boldog, hogy egyetlen eladója van”. Magyarul: most már kell a Nabucco is. A miniszterelnök szerint a tervbe vett vezeték alkalmas a kontinens energiaellátásának színesítésére, hátránya azonban, hogy „nagyon lassan halad”.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a Nabucco megépítése fontos lenne az egész kontinens szempontjából, Európa régi és új tagjai eltérő problémákkal küzdenek. A régi tagországokban ugyanis nemcsak keletről nyugatra tartó vezetékek húzódnak, hanem a főbb szállítási útvonalakat össze is kötötték egymással, s erre lenne szükség Közép-Európában is. Szerinte mindenképpen szükség lenne egy észak– déli vezeték és egy cseppfolyósföldgáz-terminál megépítésére, s emellett bővíteni kellene a gáztárolókat. Az előadások szünetében közös sajtótájékoztatót tartott Kóka János gazdasági miniszter és Andris Piebalgs, uniós energiabiztos. Utóbbi szerint mindenképpen meg fog épülni a Nabucco, mert nincs alternatívája, Kóka János pedig azt hangsúlyozta, hogy Magyarország teljes politikai súlyával a vezeték megépítése mellett áll ki.
– Örülök, hogy a kormány is elfogadta a Fidesz álláspontját a Nabucco vezeték ügyében, s annak is, hogy Gyurcsány Ferencre az imént „nem szakadt rá a plafon” – kommentálta a kormány pálfordulását Németh Zsolt, a legnagyobb ellenzéki párt képviselője, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. A politikus elmondta: reméli, hogy ezek után arra is sor kerülhet, hogy a Fidesz által a közös uniós energiapolitika tárgyában tavasszal benyújtott, általában csak „Lex Nabuccóként” emlegetett törvényt végre tárgysorozatba veszi a parlament.
Komoly veszély: stroke-ot okozhat a kedvelt édesítőszer
