Balogh Csilla szerint már a próbákon kiderült: a Mumus egy bájos mai mese mai gyermekeknek és persze szülőknek. Mint azt a sajtóreferens mondta, a történet egy csütörtök este kezdődik, amikor a mumusok Ember-országban rekedt királya, a három testvér: Lina, Dani és Marci szobájába menekül a vihar elől. A szülők természetesen nem hisznek a mumusok létezésében, így a gyerekek egyedül veszik fel a harcot a rémek ellen, akik nem is olyan félelmetesek. Míg a két fiú Szvetozár királyra vadászik a padláson, Lina egy csodálatos véletlen során átjut Mumus-országba, ahol megismerkedik Hébehóval, Böhömmel, Celofánnal és társaikkal.
A mumusok – tette hozzá Balogh Csilla –, akiknek egyébként legfőbb feladata az emberek jótékony támogatása, ezúttal nagy bajba sodródtak, mert egy féktelen bendőjű zsák az ABC szerint falja fel országukat. Már az „L” betűnél tart, s ha nem állítja meg valaki, másnap az „M” betűvel kezdődő dolgok és lények kerülnek sorra, többek között a mumusok. Szerencsére szombat éjjel, az utolsó pillanatban megérkezik a bölcs Szvetozár király, de a mumusok megmentője mégsem ő, hanem Lina lesz.
Balogh Csilla Rákos Péter szerző szavait idézte, amikor azt hangoztatta, a kedves mumusok arra tanítanak, hogy abból a személyből alkotunk ellenségképet, akit, amit nem, vagy alig ismerünk. Ilyen figurák a mumusok is, róluk ugyanis szinte semmit sem tud az ember. Ráadásul, ha a mai kor gondjait ültetjük át a darab mondanivalójába, akkor a mumusok története megmutatja, csak összefogásból születik eredmény, cselekvésből megoldás, együttérzésből pedig cselekedet – állítja a miskolci teátrum sajtóreferense.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
