A műsorvezetők választhatnak: ha maradni kívánnak az MTV képernyőjén, akkor be kell tartaniuk a televízió közműsor-szolgáltatási szabályában lefektetett összeférhetetlenségi alapelveket. Ezek szerint ugyanis „az MTV munkatársai nem lehetnek pártokhoz köthető politikai sajtótermék szerkesztői, és publikációikban sem veszélyeztethetik az MTV pártatlan megítélését”. Aczél Endre annak a Népszabadságnak publicistája, amelynek résztulajdonosa az MSZP-hez köthető Szabad Sajtó Alapítvány. Orosz József a Klubrádió Kontra című műsorában rendszeresen hangot ad a jobboldallal szembeni radikális véleményének; Bakáts Tibor pedig a liberális kötődésű Tilos Rádió egyik műsorvezetője.
A televízióban persze folynak a találgatások arról, hogy mi késztette a menedzsmentet a Nap-kelte megzabolázására. Az többeket irritál, hogy a Nap-keltét bojkottálta a Fidesz és a KDNP; egyesek úgy látják, hogy ennek fő oka Aczél és Orosz szereplése. A televízió vezetői között is vannak, akik szerint a műsor féktelen kormánypártisága a televízió érdekeit sérti. Úgy tudjuk, hogy közéjük tartozik Kert Attila hírigazgató is – ő azonban lapunknak nem kívánt nyilatkozni az ügyről. Mint ahogyan Dobos Menyhért, a közéleti főszerkesztőség vezetője sem; ő adott „ultimátumot” Gyárfásnak. A történetben az az érdekes, hogy többek elmondása szerint Rudi Zoltán tévéelnök nem mert nekimenni Gyárfás Tamásnak, mert „nem érzi elég izmosnak magát hozzá”. Dobos viszont igen.
– Azt ugye senki nem gondolhatja, hogy Dobos egyedül meg merte ezt lépni? – kérdezett vissza egy televíziós informátorunk. Az mindenesetre valószínűsíthető, hogy ha Rudi Zoltán most az ellenzék kedvébe kezdene járni, a tévékuratórium fideszes tagjai akkor sem szavaznának neki bizalmat a következő elnöki ciklusra. Márpedig a testület erről októberben dönteni fog. Ráadásul az elnöknek a baloldalon is szaporodnak a rossz pontjai; másfél hete állítólag éppen Gyurcsány Ferenc orrolt meg rá, amiért Az Estének adott interjúja során a műsorvezető – Krizsó Szilvia – szerinte túl keményen kérdezte.
– Ha Gyárfás nem szünteti meg az összeférhetetlenségeket, akkor szerződést szeg, így akár fel is bontható vele a megállapodás – mondta egy vezető beosztású MTV-s. Ez persze nem lesz olyan egyszerű. Gyárfással ugyan a televízió kötött szerződést, de azt a tévékuratórium elnökségének jóvá kellett hagynia; annak az elnökségnek, amely az MDF passzív részvételével folyamatosan képes biztosítani a kormánypárti többséget. A szerződés esetleges felmondását – mint azt Czeglédi László, a kuratórium elnöke elmondta – ugyancsak jóvá kell hagynia a testületnek. Gyárfás Tamást is megkereste lapunk, de nem vette fel a telefonját. A tévékuratórium elnöksége várhatóan jövő szerdán foglalkozik az üggyel.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
