Provokációs menetrend

Mintha ugyanabból a kottából játszana az MSZP–SZDSZ, mint egy évvel ezelőtt. A megoldandó feladatok helyett a koalíció kizárólag a társadalom, kiemelten az ellenzék támadására, provokálására fordítja az energiáját. 2006 óta azonban megszűntek a feltételek ehhez a kormányzati offenzívához. Hazugságaik, botrányaik, a gazdaság és az életfeltételek vészes romlása miatt a társadalom szemében elvesztették hitelüket. A kiüresedett demagógiával maradék híveiket akarják megtartani, s az embereket az alternatívától elrettenteni.

2007. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napjaink nagy kérdése: a kormány közeli média el tudja-e ismét hitetni az emberekkel, hogy más történt, mint amit láttak és tapasztaltak? Egy esztendeje ugyanis szintén folyamatosan a kormányerők provokáltak, utólag azonban a szerepeket átírta a műbaloldali média, s csupán „őszi zavargásokat” emlegetett. Ha összehasonlítjuk a tavalyi eseménysort a mostanival, megdöbbentő a hasonlatosság ahhoz a koreográfiához, amelyet a regnáló kontár kormány már akkor is erőszakolt. A rikoltozó hadművelet vezéreszméje rendre az, hogy a jobboldal egyre inkább összefonódik a szélsőséges erőkkel, s nyílegyenesen megindult a fasizálódás útján. 2006-ban még magyarázni lehetett a nagyfokú befeketítési buzgalmat a közelgő önkormányzati választásokkal, a kampány hevével, ma viszont erre sem lehet hivatkozni.
Csupán egyetlen ésszerű magyarázat van a dühödt hangnemre: az életkörülmények általános, minden eddigit messze alulmúló romlása. Igaz, egy éve is nagy bajban volt az álbaloldali társulat. A pénzügyi-gazdasági adatok riasztó lejtmenetet mutattak, s mind többek számára vált világossá, hogy esze ágában sincs a milliárdos „szocialistáknak” végrehajtani nemhogy az ígéretorgiájú választási programot, de még a jóval sápadtabb kormányprogramot sem. Gondban voltak az MSZP–SZDSZ háza táján azért is, mert míg a polgári szavazókat semmi meglepetés nem érte a régi-új kormánypártok pálfordulását tapasztalván, addig a baloldali szimpatizánsokat hideg zuhanyként érte a választási ígéretek semmibevétele. Ez a csalódottság élesen, rögtön tükröződött a megszorító politika kezdetekor, s baljóslatú perspektívát rajzolt a kabinet elé. A közvélemény-kutatási adatok így azonmód jelezték, hogy zuhanórepülésbe kezdtek a kormánypártok. A társadalom zöme nem egyszerűen azt nem tudta megbocsátani Gyurcsány Ferencéknek, hogy eszük ágában sincs betartani választási ígéreteiket. Az volt a példátlan a magyar demokrácia történetében, hogy egy párt éppen az ellenkezőjét valósítja meg mindannak, mint amivel hitegette az embereket. Előfordulhat, hogy egy kormány a megígért adócsökkentést nem tudja végrehajtani. Az viszont már magyarázhatatlan, hogy a csökkentési garanciából drasztikus adóemelés lesz. Minden közvélemény-kutató intézet a baloldal számára drámai változásokat regisztrált: a mágnás-miniszterelnök és pártja népszerűsége történelmi mélypontra zuhant.
A második Gyurcsány-kormánnyal szembeni bizalomvesztést elmélyítette, hogy még az óceánnyi megszorítást tartalmazó konvergenciaprogramot is csak hatalmas késéssel tudták letenni az Európai Unió asztalára. Kiderült: szakmailag is selejtet termelt az álbaloldali kurzus, s felesleges lakosságnyomorító intézkedésekkel tűzdelte tele a tervezetet. Mindezt tetézte a tűzijáték-tragédia, amely után széles néptömegek előtt vált világossá, hogy vészhelyzetben csődöt mond a kormány, legelemibb kötelességeit sem képes ellátni, s nem hajlandó vállalni a felelősséget. A kabinet külföldi szakmai renoméja szintén komoly sebeket szenvedett, mivel a nyugati pénzügyi körök már a megszorítócsomagok hajnalán kételyeiket fejezték ki az intézkedések irányát és értelmét illetően. Legtalálóbban a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Vizi E. Szilveszter foglalta össze a konvergenciaprogrammal kapcsolatos aggályokat: csak az nincs a tervben, hogy mivel kívánja elérni a kormány a kitűzött célokat.
Gyurcsányéknak tehát minden okuk megvolt arra, hogy a közfigyelmet eltereljék az egyre duzzadó kudarcgörgetegről. Emlékezhetünk, a magát önkényesen baloldali liberálisnak nevező koalíció újfent előhúzta a „szélsőjobboldali” kártyát, s minden létező helyen frontot nyitott a polgári oldallal, illetve a Fidesz elnökével, Orbán Viktorral szemben. A vád az volt, hogy nem maguktól tiltakoznak az emberek országszerte a szószegő kormányfő provokatív látogatásai ellen, hanem az ellenzéki párt vezetői bujtogatják, szervezik őket. Példátlan módon szeptember közepén még a Gyurcsány-ellenes tüntetőkről kinagyított felvételekkel is alá kívánták támasztani vádjaikat a szocialisták. Ma már tudjuk: a permanens hecckampány hangulati előkészítésül szolgált a kormányfő őszödi beszédének kiszivárogtatása utáni tüntetések, a lakossági felháborodás véres leveréséhez.
A helyzet egy év alatt minden tekintetben romlott, így a jelek szerint Gyurcsány és köre hasonló forgatókönyvet fontolgat, mint tavaly ősszel. Csakhogy kérdéses, mennyiben verbuválhatók aktivisták egy végsőkig amortizált társadalomban. Feltehetőleg ezért is tekerték feljebb a hangerőt, s immár a kopogtató fasizmust vizionálják a médiában. Vékony jégen járnak azonban, mert míg a társadalom előtt tavaly még reális perspektíva lehetett az EU-pénzözönnel való kecsegtetés, s fejlődés helyett legalább a gazdasági stagnálás, 2007 nyarára még a legelszántabb kormányhívők reményei is szertefoszlottak. Az elképesztően alacsony, 1,2 százalékos gazdasági növekedés és a reálkeresetek hétszázalékos csökkenése pedig a maradék támogató tábort is lemorzsolhatja.
Tetézi a bajt, hogy egy esztendő alatt nemcsak az azóta pártelnökké is avanzsált kormányfő mentális állapota, teljesítménye, hanem a kormányzás minősége is hanyatlott. Akkor még csupán a hatalom szociális érzéketlensége volt szembeszökő, mára ehhez társul a gazdasági érzéketlenség is. 2006 augusztusának közepén egy internetes oldalon, illetve brosúrában még megkísérelték elmagyarázni a megmagyarázhatatlant – vagyis hogy miért fog mégis fájni a megszorítás az MSZP-s mágnás infantilis júniusi kijelentésével ellentétben. 2007. augusztus végére anynyiban változott a helyzet, hogy a mind paprikásabb hangulatba keveredő kormányfő már nem is veszi a fáradságot, hogy lépéseit megindokolja. Tavaly ilyenkor felháborodást váltott ki, hogy a konvergenciaprogramot csak az utolsó pillanatban mutatta meg a pártoknak, szakszervezeteknek, így lemondott az össztársadalmi konszenzusnak még az esélyéről is. Egy év elteltével elmondható: immár semmilyen egyeztetés nem folyik a kormányzati munkáról. Riasztó példa erre a Földhitel- és Jelzálogbank puccsszerű, suttyomban, áron alul történő eladása, amivel újabb akadály hárul el a magyar földek, házak, tulajdon külföldi kézbe kerülése elől. Summa summarum: az emberek tavaly még abba az illúzióba ringathatták magukat, hogy Gyurcsány és társai akarnak kormányozni – még ha ez roszszul sikerül is. Napjainkra nyilvánvalóvá vált: kormányzás alatt kizárólag az ellenzékkel, illetve a társadalommal szembeni fellépést értik. Folyamatosan újabb és újabb provokációkkal bombázzák az embereket, mert így akarják kiváltani a kollektív ellenállást, amelyet aztán minden erővel letörhetnek. A zéró toleranciát tehát nem az úgynevezett szélsőségekkel szemben, hanem a lakosság ellen alkalmazza a Gyurcsány–Kóka-kabinet. Amíg hatalmon lesznek, a „ribilliót” mindig elő akarják majd állítani, hogy kormányzásképtelenségük rejtve maradhasson. Egy éve a nemzetközi köznevetséget kiváltóan csak negyedik nekifutásra elfogadtatott konvergenciaprogram, most pedig a gyalázatos gazdasági-pénzügyi adatok miatt nyúlnak az agresszív figyelemelterelő tematizáció eszközéhez. Ezért kellett a Magyar Gárda-ügy kapcsán egyik hisztériából a másikba esniük, leveleket küldözgetni az államfőtől a legfőbb ügyészen keresztül nemzetközi szervezetekig – ezzel ingyenreklámot csapva egy kis mozgalomnak. S ezért kellett utasítani az igazságügyi és rendészeti minisztert, hogy egy alig ismert, ám feltűnni vágyó hírportál kapcsán dolgozzon ki keretet a betiltásra.
Mára viszont púposodik a szocialista szőnyeg a Veres-klán nyírségi hatalmaskodásától a sajtófigyelő fafeldolgozók fejedelmi pénzeléséig. Az álbaloldali milliárdos és kormánya, úgy tűnik, már lemondott arról, hogy teljesítménye révén maradjon a hatalomban. Folyamatosan leleplezett hazugságaik, a korrupciós botrányok, a dilettáns kormányzás, a megállíthatatlan életszínvonal-esés után mára egyetlen érvük maradt: még mindig jobb, ha mi vagyunk hatalmon, mint ezek a „fasiszták”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.