Törzsi gyűlés

Sebeők János
2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törzsi gyűlés lesz ismét. Ismét közgyűlést tart a Magyar Írószövetség. Valamikor az írószövetség közgyűlése nemzetgyűlés volt. Országgyűlés volt. Próbáltunk történelmet csinálni, ha nem is a Duna jegén, hanem jól fűtött teremben, s rést ütni a hallgatás falán. Hol vagyunk már ettől? Az írószövetség közgyűlése a politika, de részint a közvélemény szerint is inkább tűnik valamiféle furcsa indián törzs gyűlésének, semmint Országgyűlésnek vagy nemzetgyűlésnek. A magyar irodalom rezervátumba szorult. Nem a szövetség szorult rezervátumba, félreértés ne essék, hanem az irodalom maga, de ha mehetek tovább, az egész művészet rezervátumba szorult. Senkit ne tévesszenek meg a szép őrületek, hogy a Harry Potter hatvanmillió példányban kelt el, hogy néhány író – köztük nem csak sztárírók – könyvei nagy példányszámot produkálnak, hogy százezrek mennek el egy Monet-kiállításra. Mindez a fecsegő felszín. A kultúra mély kéregfolyamatai a művészet ellen hatnak. Európában és az Egyesült Államokban a művészet már nem hegységképző erő. A művészet megítélése kezd hasonlóvá válni a kisebbségi kultúra megítéléséhez. A legyőzöttnek kijáró fenséges megvetéssel támogatják. Ha van inkakiállítás, nincsenek inkák. A Titanic-kiállítás ugyancsak a Titanic elsüllyedésének fényeskedő jele. Az a stílus, amiben az irodalmat a politika és a közvélemény támogatja, illetve megengedi, paradox módon az irodalom – illetve a tágasabb érvényű művészet – veszélyeztetettségének, relatív nemlétének fényeskedő jele.
A komolyság máshol van. A GDP, az autópálya komoly dolog, a megvalósíthatósági tanulmány, a közvélemény-kutatás, a statisztika komoly dolog, Oszama bin Laden feketére festett szakálla, VV Ági szőke haja szintúgy komoly dolog. A komolyság fejedelmei az informatizált világban egy furcsa szellemi amalgámot gyúrtak, amelybe sok, látszólag egymásnak ellentmondó s különböző szintű dolog beletartozik a divattól egész a klímaváltozásig – a művészet kivételével. Bizony-bizony létrejött egy új dimenzió, ahol a dráma nem komoly dolog. Ahol a dráma csak meg van engedve, és nem üt szíven. Létrejött egy dimenzió, ahol a dráma néhány színész finanszírozandó mássága. Valaha volt a helsinki kosár. Most a művészet kikerült a kosárból, és bekerült a Sziget-fesztivál valamelyik sátrába. Bizony-bizony, az igazság odaát van – mondta Mulder ügynök az X-aktákban. A komolyság máshol van, próbálják sugallani egyéb fedett ügynökök nekünk. Az indiánnak is van tolla, következésképp az író indián: hát rezervátumba vele. Az irodalom mint érdekesség hovatovább a folklór része lesz, mivelhogy a mainstream, ami felé a világ halad, másról szól.
Az írószövetségi közgyűlés lehetőség arra, hogy ne arról beszéljünk, amiről a világ szólni akar. Lehetőség arra, hogy íróként beszéltessük a világot. A cél persze nem az, hogy az írókról szóljon holnaptól kezdve a világ, hanem az, hogy a beszéltetett világnak mint hősnek más hangja legyen. Emberibb és kevésbé gépi. S ha ez a hang véletlenül magyar, hát örüljünk neki. A világ magyar szinkronhangja? – merthogy az irodalom globális magányát itt, e hazában a magyarság rezervátumléte is tetézi. Az uralkodó komolyak a magyarságot is rezervátumba zárták. Az Árpád-sávot vízszintesből marxi logika szerint a talpára állították, lett belőle csíkos rabruha. Vagy szabadok, válasszatok.

A szerző író

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.