Újabb szlovák igen Benes dekrétumaira

A szlovák parlament elfogadta a nacionalista és idegengyűlölő Szlovák Nemzeti Párt határozati javaslatát, amely kimondja, a kollektív bűnösség elve alapján kialakult jogi és tulajdoni viszonyok sérthetetlenek.

Neszméri Sándor
2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapok óta érezhető volt, hogy a kisebbségi és emberi jogi kérdésekben a kormánykoalíción belül a Szlovák Nemzeti Párt diktál, és nem érvényes Robert Fico kormányfő nemzetközi porondon is vállalt kötelezettsége, miszerint kormányzása idején a kisebbségek helyzetén nem rontanak, hanem marad a status quo. Ma kiderült, a magyarfóbia az ellenzéki szlovák pártokat is elvakítja – nyilatkozta Bárdos Gyula, a Magyar Koalíció Pártja alelnöke azt követően, hogy a szlovák törvényhozásban a jelen lévő 141 képviselőből 120-an támogatták azt a határozattervezetet, amelyet Ján Slotáék dolgoztak ki és terjesztettek a törvényhozás elé, és gyakorlatilag újra kollektív bűnösöknek nyilvánítja a szlovákiai magyarságot. A határozat kimondja, a benesi dekrétumok és az azokat törvényerőre emelő Szlovák Nemzeti Tanács jogszabályai Szlovákia jogrendjének részét képezik, s az azok alapján kialakult jog- és tulajdonviszonyok megkérdőjelezhetetlenek és változtathatatlanok.
*
A határozat ugyan kimondja, hogy ezek alapján ma már nem keletkezhetnek „új viszonyok”, de azt már nem szögezi le, hogy a szlovák parlament hatályon kívül helyezi azokat, csak azt, hogy „nincsenek használatban”. Ez viszont – a szlovák jogászok egy része szerint is – azt jelenti, hogy az államigazgatástól és a törvényhozástól függetlenül kizárólag a bíróságokon múlik, hogy bizonyos esetekben mégis „életre keltsék” a kollektív bűnösség elvét tartalmazó jogszabályokat, és a szerint járjanak el, például egy konfiskált vagyonról folyó tulajdonjogi vitában.
A határozat egy történelmi hazugságra épül, nevezetesen azt mondja ki, hogy a szlovákiai magyarság teljes jogfosztására, vagyonának elkobzására, iskoláik és intézményeik bezárására, csehországi deportálására, valamint a csehszlovák–magyar lakosságcsere-egyezményre a potsdami konferencián született megállapodás alapján került sor. Hiába figyelmeztette a szlovák parlamentet Berényi József, az MKP általános elnökhelyettese, hogy Potsdamban visszautasították a csehszlovák diplomácia erre vonatkozó igényeit, csak annyit ért el, hogy Eduard Kukan volt külügyminiszter javaslatára a határozat bevezetőjébe bekerült egy mondat, amely szerint a szlovák törvényhozás elítéli a kollektív bűnösség elvének alkalmazását. „Ezzel azonban csak a dokumentum ellentmondásosságát sikerült hangsúlyozniuk a szlovák képviselőknek” – mondta lapunknak Bárdos Gyula. „Mert ezt a mondatot követi a kialakult jog- és tulajdonviszonyok megerősítése, a határozat indoklásában pedig benne maradt egy olyan rész is, amely azt próbálja bizonygatni, hogy a benesi dekrétumok és a Szlovák Nemzeti Tanács 1945–46-ban meghozott törvényei nem is alkalmazzák a kollektív bűnösség elvét. Az MKP frakcióvezetője reméli, „Brüsszel nem hagyja szó nélkül e szégyenletes döntést”.

Tiltakozás. A Fidesz szerint elfogadhatatlan, hogy a szlovák parlament félremagyarázhatatlanul és egyértelműen a kollektív bűnösség elvét erősítette meg – nyilatkozta megdöbbenéssel a lépésről Németh Zsolt, a párt külügyi kabinetjének vezetője. A Kereszténydemokrata Néppárt kezdeményezi, hogy a kormány hívja haza jelentéstételre a pozsonyi nagykövetet. Csak este adott ki nyilatkozatot Gyurcsány Ferenc, amely szerint kormánya elutasítja a kollektív bűnösség elvét és sajnálatosnak, az Európai Unió elveivel ellentétesnek tartja a szlovák lépést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.