Óceánia, Ázsia és Afrika után a múlt hét végén a sportági nagyhatalomnak számító Dél-Amerika is nekilátott a 2010-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőinek. A derbik többségéről már beszámoltunk, egyről még nem, s az hozta a legnagyobb meglepetést: az idei Copa América-győztes Brazília gyengécske, gól nélküli meccsen szerencsés körülmények között mentett pontot idegenben Kolumbia ellen. Pedig Carlos Dunga szövetségi kapitány a diadalmas kontinensviadallal ellentétben ezúttal minden ászára számíthatott, Kaká és Ronaldinho is ott cselezgetett a vihar miatt negyvenöt perces késéssel indult bogotái derbin.
Pontosabban cselezgetett volna, de egyrészt a felhőszakadás áztatta, 2600 méterrel a tengerszint felett fekvő pályán ez nem ment könnyen, másrészt az alaposan átalakított, nemzetközileg rutintalan hazai csapat tagjai nem nagyon hagyták szóhoz jutni őket. A kolumbiai fölény Garcia, majd Renteira próbálkozásai révén mutatkozott meg, az első félidőben csak Ronaldinho (mellé)lövése érkezett válaszul. A második játékrészben Grisales löketét védte Julio Cesar, jellemző, hogy talán a brazil kapus volt a mezőny legjobbja. Akadt még büntetőgyanús eset is, amikor Gilberto Silva és Renteira csapott össze a vendégek tizenhatosán belül, de a paraguayi bíró nem látott okot a tizenegyesre. Viszont elküldte a kispadtól a vehemensen reklamáló kolumbiai szakvezetőt, Jorge Luis Pintót.
Brazília eddig mind a tizennyolc futball-világbajnokságon részt vett, ezek közül ötöt (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) meg is nyert, s vélelmezhetjük, most sem lesz gondja azzal, hogy eljusson a 2010-es dél-afrikai seregszemlére. Ám ehhez alapos javuláson kell átesnie a Bogotában mutatotthoz képest.
Vér a pályán és az öltözőben. Véget értek a 2008-as Afrikai Nemzetek Kupája selejtezői, kiderült, hogy melyik tizenhat csapat vehet részt a januári ghánai kontinensviadalon. A 9. csoport Loméban rendezett rangadóján ki-ki mérkőzést vívott Togo és Mali. A 2-0-s vendéggyőzelmet s ezzel a kiesést nem bírták elviselni a tavalyi németországi vb-t is megjárt, onnan három vereséggel hazatérő togói gárda szurkolói. Köveket és üvegeket dobálva betörtek a pályára, és alaposan helybenhagyták a mali játékosokat. Közülük a Sevillát erősítő Frederic Kanouté és Seydou Keita egyformán legalább egy hónapra kidőlt, előbbit üveggel vagy csatos szíjjal ütötték fejbe úgy, hogy a sebét össze kellett varrni. Mamadou Sidibét, a Stoke City csatárát mellbe szúrták, nem véletlenül nyilatkozta Jean-Francois Jodar szövetségi kapitány a történtek hatása alatt a L’Equipe francia napilapnak: „Valóságos háború zajlott a pályán, benn, az öltözőben, ahová a játékosaim és szurkolóink bemenekültek, mindenfelé folyt a vér…” A vendégcsapat órákkal a meccs után, rendőri védelem mellett jutott ki a repülőtérre, majd onnan haza. Az afrikai szövetség (CAF) csütörtöki accrai ülésén már foglalkozik a szomorú esettel.
Sikerével egyébként Mali eljutott a kontinensviadalra, közvetve a vesztét okozva annak az Ugandának, ahol László Csaba a szövetségi kapitány. Döntetlen esetén ugyanis a volt ferencvárosi tréner csapata bekerült volna a három legjobb csoportmásodik közé, ezzel viszont kimaradt onnan, és kiesett. A csoportelsők és a házigazda Ghána mellett így a Mali mögött végzett Benin, valamint Dél-Afrika és Tunézia vesz majd részt a tornán. Előbbi kettő 10-4-es gólkülönbséggel gyűjtött tizenegy pontot, Uganda 8-3-mal tette ugyanezt. Egyetlen gólocska, mégis micsoda differencia! Ennyin múlt, hogy László Csaba nem írt országos sporttörténelmet, hiszen az ugandaiak legutóbb közel három évtizede, 1978-ban vehettek részt a kontinensviadalon.
A jelek szerint a tréner nem a sors kegyeltje, hiszen Magyarországon is elbukta legfontosabb derbijeit, a Fradival a Sparta Praha elleni Bajnokok Ligája-selejtezőt, majd a rossz emlékű székesfehérvári Magyar Kupa-döntőt a Sopronnal szemben. Ez később a vesztét is jelentette.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
