Teljes a káosz a közélet tisztaságával kapcsolatos népszavazási kezdeményezések ügyében. Több tucat kérdés fekszik az Országos Választási Bizottság (OVB) előtt jóváhagyásra várva. Ezek a kampány- és pártfinanszírozásra, a képviselői összeférhetetlenségre, a politikusok költségtérítésére, a kormánytagok és a honatyák adóbevallásainak nyilvánosságra hozatalára, illetve közjogi kérdésekre vonatkoznak. Tegnap az MSZP-frakció „fordította le” Gyurcsány Ferenc hétpontos, a közélet megtisztítását célzó programját húsz népszavazási kérdésre, de a Fidesz is referendumot kezdeményezett a saját hasonló nyolc pontjáról.
Gyurcsány kezdeményezésének nem titkolt célja, hogy megakassza a Fidesz szociális népszavazását, hiszen a kormányfő és tanácsadói arra számítanak, hogy egy időben tudják megtartani saját referendumukat az ellenzék kérdéseiről kiírt népszavazással. – Amennyiben a pártok megállapodnak, a kormány és az MSZP visszavonja a népszavazási kezdeményezését – ígérte meg tegnap Gyurcsány Ferenc.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint Gyurcsány Ferenc zsarolási kísérlete megbukott, hiszen szombaton csak 48 MSZP-s képviselő támogatta a miniszterelnök javaslatát. (Az MSZP-frakció létszáma 190 fő.) Szerinte Gyurcsány a végletekig kezd meggyengülni, a figyelmet kívánja elterelni az MSZP korrupciós és Veres János pénzügyminiszter adócsalási botrányairól. Az MSZP-frakció mindeközben öt törvényjavaslat formájában a parlamentnek is benyújtotta a közélet tisztaságát célzó csomagot. Két további javaslatot a kormány tár a képviselők elé.
Kisebb lázadás
Kisebb lázadás tört ki tegnap a szocialista frakcióban. Ezúttal is a polgármesterek voltak a hangadók. Továbbra sem tudják ugyanis elfogadni, hogy a politikai korrupció elleni küzdelem indokával váljon összeférhetetlenné a polgármesteri és a parlamenti képviselői pozíció. A képviselői mandátummal bíró polgármesterekkel ugyanis leült tárgyalni a miniszterelnök. Úgy tudjuk, a megbeszélésen éles hangú vita bontakozott ki.
Molnárék nemet mondtak
A miniszterelnökkel folytatott tárgyalás után Molnár Gyula az MSZP-s polgármesterek nevében elmondta: lényegében minden érintett képviselő ott volt az egyeztetésen, és egyetértettek mind a közélet tisztaságát szolgáló csomaggal, mind az azzal összefüggő népszavazás kezdeményezésével, ha a parlament nem fogadja el a törvényjavaslatokat, de elfogadhatatlannak tartják, hogy ennek része legyen a polgármesteri összeférhetetlenség. A szocialista polgármesterek tiltakozásuk és akaratuk nyomatékosításaként önkormányzati egyeztető fórum létrehozását is javasolják.
Eközben több forrásból is úgy értesültünk, hogy néhány tucat, zömmel polgármesteri tisztséget ellátó képviselőt az utóbbi két hétben folyamatos fenyegetések érnek. – Milyen szép kis unokád van, éppen most megy be az iskolába. Szereted, ugye? – mondott egy példát a Magyar Nemzetnek az egyik, egyelőre névtelenséget kérő képviselő.
Az SZDSZ bekeményít
Az SZDSZ semmilyen formában nem támogatja, hogy a miniszterelnök „köztisztasági csomagja” népszavazási témává váljon. Sőt a kisebbik koalíciós párt arra szólította fel a szocialistákat, hogy vonják vissza az erről beterjesztett törvényjavaslatokat. Úgy tudjuk, az SZDSZ kemény kiállása nem független az egészségbiztosítási rendszerről az MSZP-vel folytatott tárgyalásoktól.
Gyurcsány Ferenc tehát igen nehéz helyzetbe került, mert az általa szorgalmazott kérdésekben csak a parlament többsége tudja elrendelni úgy a népszavazást, hogy ne kelljen ahhoz aláírásokat gyűjteniük. Márpedig az ellenzék és az SZDSZ mellett az MSZP-frakció egy része is elutasítja a népszavazást, így álláspontjával a kormányfő egyértelműen kisebbségben maradt tegnap a Házban. Sokan jellemzőnek tartották, hogy Gyurcsány ezúttal nem szólalt fel napirend előtt a parlamentben, hanem egyedül tartott az ügyben sajtótájékoztatót.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
