Ivan Gasparovic szemtelen válasza Bill Clintonnak

Ludwig Emil
2007. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a szlovák államfő, Ivan Gasparovic nyilatkozatát – amelyet a Magyar Nemzet tegnapi számának 9. oldalán is olvashatunk – viccesnek mondjuk, nemcsak humorérzékről teszünk bizonyságot, de arról is, hogy mi valóban teszünk valamit a két ország és a két, jobb sorsra érdemes szomszéd nép viszonyának jobbításáért. Különben botránynak vagy bármi másnak is nevezhetnénk, amivel Gasparovic a pozsonyi közszolgálati rádió adásában megvádolta Bill Clintont, aki szerinte azért hangoztatta budapesti látogatásakor a kisebbségek jogvédelmének fontosságát, mert ezzel csak a „saját tudatlanságát bizonyította”, valamint azt, hogy „képtelen megítélni viszonyokat”. Szlovákia államelnöke úgy vélte, „módfelett veszélyes, ha ilyen emberek mondanak véleményt” a Benes-dekrétumok kapcsán.
Ha már a hírhedt dekrétumok mellett hatvanhárom év elteltével is konokul kitartó szlovák politika nemcsak minket, a személyünkben érintett magyarokat sérti vérig, de a világ első számú nagyhatalmának – és a kisebbségek iránti tolererancia mintaországának – előző elnökét is inkompetensnek (más szóval hülyének) tartja ahhoz, hogy véleménye lehessen Pozsony nemzetiségi politikájáról, lássuk csak, ki árulta el a tudatlanságát a kisebbségek önrendelkezésének történelmi tárgykörében!
Nos, Ivan Gasparovic az a bizonyos bagoly, aki a verébnek mondja, hogy nagyfejű, hiszen a jelek szerint ő az, aki nem tudja, vagy elfelejtette, hogy az Egyesült Államoknak milyen sorsdöntő szerepe volt abban, hogy hazája egyáltalán a világra jöhessen. Az Osztrák–Magyar Monarchiából az 1800-as évek harmadik harmadában megindult tömeges kivándorlásban a szlovákok jártak az élen. A birodalom magyar tagországában a lakosság mindössze 12 százalékát kitevő szlovák népesség a teljes kivándorló létszám 43 százalékát tette ki. Frantisek Bielik pozsonyi történész adatai szerint 1880 és 1939 között 620 ezer szlovák hagyta el a régi Felső-Magyarországot, majd az első (cseh)-szlovák köztársaságot. A szlovákok – a tengerentúli gyarapodásuk következtében – már az első világháború idején 750 ezer fős statisztikai minoritást alkottak az Államokban. A felvidéki bánya- és iparvidékek tót etnikuma tömegével települt át elsősorban New York, Pennsylvania és Ohio államokba, ahol a gyors ütemű iparfejlődés korlátlan munkalehetőséget biztosított számukra. Az amerikai szociológia és néprajz egyik színes fejezetét alkotják azok az ohiói szlovák közösségek, amelyek férfi tagjai még az 1910-es és 20-as években is mezítláb jártak be dolgozni a világ akkoriban legmodernebb vasgyáraiba. Ez eddig csupán érdekesség. A szlovákok azonban nem csak munkát, biztonságos megélhetést, kisebbségi jogokat és szabadságot kaptak választott hazájuktól, azt is Amerikának köszönhetik, hogy saját országuk lett Európában.
A cseh politikai emigráció már jóval az első világháború előtt intenzíven szervezkedett a nyugati világban, hogy a Monarchiából kiszakadva önálló államot hozhasson létre. Masaryk és a fiatal Benes – a pánszláv testvériség eszméjét pusztán gyakorlati haszonszerzés céljára fordítva – a szlovákokat a csehekkel „tudományosan” azonos etnikumnak állította be, felhasználva népességüket a minél nagyobb arányú területszerzésre. A polgáriasult cseheknél sokkal gyengébb pozíciójú és érdekérvényesítő képességű szlovákok végső soron az amerikaiaknak – elsősorban a népek önrendelkezését az 1910-es évek derekán még komolyan gondoló Wilson elnöknek és a külügyi államtitkárság munkatársainak – köszönhetik, hogy az 1918-ban Pittsburghben általuk összehozott cseh-szlovák konferencián történelmi kompromisszumra kényszerültek a prágai törtetők. Masarykék kénytelenek voltak elismerni a szlovákok velük azonos jogát önálló nemzeti állam megalapításához, ami e szerződés betűje szerint valósult meg 1920-ban, és állt fenn de facto és de jure egészen 1993-ig (a második világháború alatti kényszerű szünettel). A szlovák történetírás máig a pittsburghi szerződést tekinti önálló országa születési „helyének”.
Ennek ismeretében nem túlzás azt mondani, hogy a szemtelenség a legadekvátabb kifejezés arra, ahogyan Szlovákia jelenlegi államfője az amerikai exelnöknek a kisebbségek önrendelkezésének témakörét pozitívan érintő nyilatkozatára válaszolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.