Kék korál

Csontos János
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki – mint jómagam is – legalább tíz évet töltött az életéből Debrecenben, nehezen tud napirendre térni a cívisvárosban bekövetkezett pozitív fejlemények fölött. Ráadásul az én évtizedem jórészt a nyolcvanas évekre esett, amit a pangás és tehetetlenség jellemzett. Emlékszem olyan esetre, hogy vasárnap délután kettőkor nem találtunk nyitva tartó éttermet a centrumban. Soha nem értettem, mi vihetett rá állítólagos lokálpatrióta döntéshozókat, hogy múlékony panelideológiák bűvkörében önként szétverjék az értékes történelmi városmagot – úgy, hogy a mai utódoknak úgyszólván a semmiből kellett azt újrakreálni. A Nagytemplom elé például aluljárót építettek az elvtársak, ami teljesen funkciótlan volt, nem vezetett sehonnan sehova, viszont sikerült általa végigrepeszteni a klerikális reakció szimbólumának a főhomlokzatát.
Manapság felüdülni jár az ember a nemzet fővárosába, ahol még a szűkös időkben is folyton építkeznek. De nem csupán a politikai szféra iparkodik: valahogy a cívis szellem is magára talált. Ez az a sokat emlegetett civil kurázsi, az alulról jövő kezdeményezéseivel. Ma este hétkor például olyan jótékonysági koncert lesz a Nagytemplomban, amilyet húsz évvel ezelőtt még elképzelni sem igen lehetett. Világhíres norvég dzsesszmuzsikusok játszanak ott, ahol annak idején Kossuthék igazgatták a haza sorsát. A debreceni gyermekklinika javára felhangzó örömzenét Iver Kleive, a legismertebb norvég orgonaművész és karvezető, az oslói filharmonikusok szólistája, valamint Knut Reiersrud, a zseniális gitáros szolgáltatja. Kleive improvizatív zenész, akinek szabad átjárása van a klasszikus és a popzene, a népzene és a dzsessz között. Ő szerezte a lillehammeri téli olimpia nyitó és záró ceremóniájának a zenéjét is. Knut Reiersruddal közös Kék korál című művükért számos rangos elismerést besöpörtek. Más albumaik – a Kyrie, az Égi hajó, a Karácsonyi evangélium, az Áldott nap – is vallásos jellegűek, de nem idegenek tőlük a zsoltárfeldolgozások sem. Knut Reiersrud zenéjének gerincét a blues adja, ám ő is szívesen kísérletezik a dzsesszel, a poppal, a rockkal és a folkzenével.
Miután kicsodálkoztuk magunkat a templomi repertoáron, érdekessé válik az is, hogy miként jön létre az ilyen csoda. Ehhez aligha elegendő magyarázat a debreceni dzsessznapok hagyománya, vagy hogy az egyik legjobb hazai dzsessz-szakíró, Turi Gábor korábban alpolgármesterkedett is a városban. Kezdődött azzal, hogy a Nagytemplom orgonáját felújították, és ezáltal Közép-Európa egyik legjobb hangszere lett. Ez adta az ötletet Fülöp Tibor doktor úrnak, hogy meg kellene hívni a legnagyobb élő norvég orgonistát koncertezni. Az ötletgazda úgy vélte: a debreceniek számára is hátborzongatóan gyönyörű zene, ha XV. századi korálokat játszanak XXI. századi köntösbe öltöztetve. Vass Sándor, a Nagytemplom karnagya és orgonistája is lelkesedett az ötletért, s maguk mellé állították Vad Zsigmond főlelkészt. Találtak lelkes szervezőket is Neuwirth Tamás fül-orr-gégész és Sztányi Mariann személyében, továbbá adakozó támogatókat; úgyhogy ma este megtörténhet a varázslat, bizonyságául annak, hogy vannak még tündérmesék.
Bagatell történet? Lehetséges; bár a kedvezményezettek, a debreceni gyermekklinika kis betegei bizonyára nem így gondolják. S emelkedett élményben lehet részük a nyakas cíviseknek is, akik ebben a mindinkább elbizonytalanodó országban mintha mindannyiunknak példát adnának tartásból és innovációból. Mert korántsem holmi konzervativizmusról van szó: hiszen akkor aligha csendülhetne fel a Nagytemplom orgonáján blues- és dzsesszelemekkel megbolondítva a Kék korál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.