(kell-e bírálat )

Kristóf Attila
2007. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a pártatlanság kötelessége-e egy közírónak, vagy bizonyos elfogultsággal szemlélheti az eseményeket. Egy ember, aki politikai pályára lép, ritkán neutrális, s azoknak a többsége, akik újságban írnak vagy a televízió képernyőjén érvelnek, ezen a pályán tartózkodnak ténykedésük során. Egy „liberális” legenda szerint a sajtó mindig ellenzéki, semlegességében is kritikus a regnáló kormánnyal szemben, ritkán enged ideológiai vonzalmainak, bátor és igazságkereső, legalábbis akkor, ha szabad. Jelenleg Magyarországon ennek éppen az ellenkezőjét tapasztalhatjuk, fokozottabb mértékben, mint a nagy (nyugati) világban, ahol a legjelentősebb lapok is kissé balra vagy jobbra húznak. Annyi a különbség, hogy szép hazánkban ez a „kissé” már réges-rég „nagyonra” módosult, a sajtóliberátorok akkor is a konzervatív állásokat lövik, ha a jobboldal huzamosabb időre ellenzékbe szorul, a bal pedig hibát hibára, disznóságot disznóságra halmoz, s hatalmi helyzetével gátlástalanul visszaél.
Így aztán a kritikának szép hazánkban különös szerepe van, amennyiben gyakran tényleges tartalma sincs. A baloldali liberális sajtóorgánumok teljes elánnal támogatják a kormányt, az ellenzékre – főleg annak vezéregyéniségeire – pedig úgy acsarkodnak, ahogy egy elnyomó hatalomra volna szabad. Ugyanakkor a balmédia megpróbálja gettóba szorítani a jobbközép sajtót, amely az utóbbi tizenhét esztendőben a nyugalmat és a békés munkát hírből sem ismerhette meg. Ez a helyzet azt is eredményezte, hogy sem az egyik, sem a másik pártcsoportosulás elitjét nem érte elfogulatlan, netán baráti bírálat, csakis ellenséges, így aztán már maga a kritika eleve az ellenségesség látszatát öltötte fel, s nem lehet előidézője vagy részese semmiféle belső változásnak, fejlődésnek vagy megtisztulásnak.
Az „érted haragszom, nem ellened” gondolata tehát hamvába holt, még a harag nélküli jobboldali szándék sem nyerhet teret az adott politikai csoportosuláson belül. Ez bizonyos erkölcsnélküliséget jelöl, másrészt úgy mutatkozik meg, mint a feltétlen hűség jele. Ám a feltétlen hűség veszedelmes. A baloldali média valójában nem is a hűség, hanem az érdek szilárd talaján áll, és politikai személyiségekhez lényegében nem is kötődik. Gondoljunk arra, hogy Medgyessy bukását semmiféle belső kritika nem előzte meg, s nem követte sajnálkozás. Az érdekek erőtere egyszerűen odébb tolódott.
Nehéz eldönteni, hogy ezért a helyzetért a politikai elit a felelős vagy a sajtó, amely úgynevezett szabadságával képtelen élni. Valószínűleg kölcsönviszonyról van szó, amely nélkülöz minden erkölcsiséget. A politika nem tűri a külső önálló véleményt, a média pedig így vagy úgy elkötelezett, és közvetve vagy közvetlenül a pártelit irányítása alá került, vagy elvárásainak elébe siet. Ezt az állapotot a benne élők, például a jobboldalon, könnyen magyarázhatják azzal, hogy a baloldali túlerő és hazugságáradat mellett helytelen volna „belülről” is bírálni azt a politikai taktikát vagy stratégiát, munkamódszert és -morált, amelyet a jelenleg ellenzékben lévő pártcsoportosulás gyakorol. Természetesen lehetetlen, hogy egy bármily jól működő testületnek ne volna hasznára a tanács és a kritika. A sajtó elvileg képes ilyen együttműködésre és segítségre, amelyet a jóindulat mellett bizonyos objektivitás is jellemez.
A balliberál média szervilizmusára, a mindenkori baloldali koalíció iránti teljes odaadására, ellenzékellenességére kár szót vesztegetni. Ez a „szellemi szféra” önmaga posványa. Hogy ez lehet-e a követésre méltó mindenkori sajtóetalon, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.