Kitörési kísérlet

Kis Ferenc
2007. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségbeesett akcióba kezdett a politikusok népszerűségi listájának hátsó fertályán kullogó miniszterelnök, amikor mindent egy lapra feltéve az „istenadta néphez” fordult, miután már pártjában is erősödtek a kritikus hangok vele szemben. Talán úgy számolt, a népszavazási kezdeményezéssel javíthat valamit saját népszerűségén, pontosabban fogalmazva, tompíthatja azt a közhangulatot, ami már nemcsak az átlag állampolgárok, de a koalíciós politikusok egyre nagyobb körében is úgy foglalható össze, hogy Gyurcsány Ferencnek mennie kell. A másik a Fidesz korábban kezdeményezett referendumának a semlegesítése lehetett.
Ezúttal azonban nagyon elszámolta magát a kormányfő, hiszen jelen állás szerint mindössze 48 szocialista képviselő áll ki teljes mellszélességgel a gyurcsányi „tisztaságcsomag” mellett, a többiek vagy nyíltan ellenzik, vagy nem szavaztak, nem vettek részt a hét végi frakcióülésen. Gyurcsány „nagyobbik koalíciós partnere”, az SZDSZ ezúttal nem kíván segíteni – úgy látszik, a mór már megtette kötelességét azzal, hogy áterőszakolta a több-biztosítós egészségügyi rendszert a sokáig vonakodó szocialistákon.
Az ellenzék részéről pedig nem várhat segítséget, hiszen a Fidesz már a múlt héten megtette ebben a tárgykörben saját népszavazási kezdeményezését. Arról nem is beszélve, hogy Gyurcsány Ferenc hű maradt önmagához, és a sajátosan értelmezett fair play jegyében úgy próbál támogatást szerezni a tiszta közéletről szóló népszavazáshoz, hogy közben átveri saját párttársait és a többi parlamenti frakciót is, hiszen a múlt szerdán még arról egyezett meg az öt képviselőcsoport, hogy népszavazás helyett tárgyalnak a közélet megtisztításához szükséges kérdésekről.
A politikusok iránti közbizalom helyreállításához elsősorban nem népszavazásra, hanem hiteles személyekre volna szükség. Igencsak nehéz komolyan venni ilyenfajta kezdeményezést attól az elittől, amelynek háza táján már napi rendszerességgel robbannak ki a botrányok: korrupció, az uniós pénzek elsíbolása vagy adócsalás egykori cégeiknél. Ráadásul az úgynevezett Zuschlag-ügy éppen Gyurcsány Ferenc korábbi felségterületén történt. Nem véletlen, hogy az MSZP-s polgármesterek megorroltak pártelnökükre, mert arcátlannak gondolták, hogy népszavazási kezdeményezésével közvetve az önkormányzatoknál ténykedő szocialistákat tünteti fel korruptnak, miközben az ominózus ifjúsági pénzosztás az ő egykori minisztériumánál történt.
A hét végi és a tegnapi fejlemények után megállapítható, hogy a miniszterelnök nem csak újabb ellenségeket szerzett magának, ezúttal csapdahelyzetbe is került. A visszalépés a népszavazástól ugyanis egyértelmű politikai vereség, míg ha tovább erőlteti a kezdeményezést, az könnyen a végső bukásához vezethet. Gyurcsány helyzete kezd hasonlítani a megpuccsolt előd Medgyessy Péteréhez, aki 2004-ben szintén előkészítetlen közjogi javaslatcsomaggal állt elő az európai parlamenti választások előtt.
Könnyen lehet, hogy ez a kitörési kísérlet a politikai karanténból felgyorsítja a folyamatokat, és az „ostromgyűrű” bezárul a kormányfő körül. Újabb csapás, illetve az ellenzék szempontjából siker, hogy az Alkotmánybíróság tegnap zöld jelzést adott a Fidesz korábbi népszavazási kérdéseinek, vagyis meg lehet kezdeni az aláírásgyűjtést a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetését célzó referendumhoz. Ezzel olyan lépéselőnybe került az ellenzék a népszavazás „frontján”, amelyet már aligha hozhat be a koalíció. Mindez azonban csak részsiker, az országgyűlési választások még messze vannak. Vagy mégsem?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.