Első alkalommal adták át tegnap délelőtt a magyar zene- és táncművészet kiemelkedő előadóművésze címeket, amelyet a szakma tizenegy kiváló képviselője vehetett át.
A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSZ) elnöksége által az idén tavasszal alapított díjat mostantól minden évben olyanoknak ítélik, akik arra művészi pályájuk alapján érdemesnek bizonyulnak, és még nem részesültek a legmagasabb állami elismerésben, a Kossuth-díjban vagy olyan érdemes, illetve kiváló művész kitüntetésben, amellyel nyugdíj-kiegészítő járadékra lennének jogosultak.
A díjazottak személyére a szakmai egyesületek, szakszervezeti szervezetek tehetnek javaslatot, ezt az MZTSZ véleményezi, a végső döntést pedig a kizárólag előadóművészekből álló jogdíjbizottság hozza meg. Az elismeréssel nyugdíj-kiegészítő járadék is jár.
A díjat a zeneművészek közül első alkalommal Balassa P. Tamás, a Magyar Rádió és a Magyar Televízió zenei műsorainak hangszerelője és karmestere, Berkes Balázs dzsesszbőgős, Gaál Gabriella nótaénekes, a Nyílik a rózsa énekverseny szervezője, Geiger György trombitaművész, a Modern Rézfúvós Együttes alapítója, Jónás Mátyás, a Rajkó Zenekar alapító tagja, az Állami Budapest Táncegyüttes és a 100 Tagú Cigányzenekar prímása, Kovács Erzsi táncdalénekes, Miklós György zongoraművész, valamint Ungár István szórakoztató zenész, szaxofonos, fuvolista és klarinétos kapta.
A táncosok közül a Magyar Állami Népi Együttes három egykori táncosát tüntették ki tegnap: Mátyus Zoltánt, az együttes tánckarvezetőjét és szólótáncosát, Katona Györgyné Ripka Ilonát, Rábai Miklós egykori asszisztensét, valamint Varga Erzsébetet.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!