A román hatóságok és az érintettek immár közös erővel igyekeznek meghiúsítani az osztrák Kronospan faipari óriás nagyszabású szászsebesi beruházását. Az erdélyi városban három évvel ezelőtt megtelepedett, és az ottani préseltlemezgyárat felvásárló multinacionális cég a tavalyi év végén fogott neki formaldehidet előállító üzeme bővítésének. Helyi leányvállalatánál, a Kronochemnél megkezdett munkálatokat az indokolta, hogy a jelenleg évente 30 ezer tonnára rúgó formaldehidkapacitás nem fedezi az évi 500 ezer köbméter faanyagot feldolgozó társaság igényeit. Éppen ezért az osztrákok azt tervezik, hogy új üzemükben hatvanezer tonna formaldehidet állítanak elő. Csakhogy a projekt hatalmas felzúdulást váltott ki a 35 ezer lelkes Fehér megyei város lakói körében, akiknek többsége rákkeltő hatása miatt elutasítja az üzem felépítését. Aggodalmukat az indokolja, hogy a Fehér megyei kórház onkológiai osztályának szakorvosai néhány hónappal ezelőtt feltárták: a Kronospan megvizsgált alkalmazottai közül 21 munkás esetében rákgyanús, krónikus légúti megbetegedést diagnosztizáltak.
Ezzel egy időben a területi környezetvédelmi felügyelőség nemrégiben 15 millió forintnak megfelelő összegre büntette a társaságot a környezetvédelmi engedélyben szereplő előírások áthágása miatt. Ugyanakkor szeptember elején a román környezetvédelmi minisztérium felszólította a vállalat vezetőségét, hogy bontsa le a már épülő szászsebesi gyárat, a jelenleg működő formaldehidrészlegben pedig harminc napon belül szüntesse be a káros anyagok kibocsátását. Korodi Attila, a bukaresti tárca vezetője leszögezte: a Kronospannak le kell bontania a most épülő formaldehidgyárát, az építkezést pedig csak akkor kezdheti újra, ha megkapja a szükséges engedélyeket. Eközben a faipari óriás azzal védekezik, hogy eleget tett a környezetvédelmi hatóságok korábbi követeléseinek. Adrian Bacila igazgató közölte, a rákkeltő anyagok – mint például a formaldehid – előállítását az Európai Unióban szigorú törvények szabályozzák, amelyeket állítása szerint a Kronospan tiszteletben tart, ezeket azonban egyetlen tagállam sem változtathatja meg egyoldalúan.
Az üzemet ellenző helyiek kezdeményezésére három nappal ezelőtt népszavazást rendeztek Szászsebesen. A referendumon meglepetésre a szavazásra jogosult 25 ezer ember alig több mint húsz százaléka vett részt, így az érvénytelen lett. A részvevők túlnyomó többsége azonban határozott nemmel válaszolt a kérdőíven szereplő kérdésre, amely azt firtatta: egyetértenek-e azzal, hogy Szászsebes területén rákkeltő vegyi anyagokat állítsanak elő.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg