Ismét a figyelem középpontjába kerültek Romániában a roma közösség ősi szokásai, amelyek sok esetben ütköznek az ország törvényeivel. A napokban megdöbbenést váltott ki országszerte, hogy a kelet-romániai Galac megyében mindössze tizenegy évesen lett anya egy roma lány. Noha az Ivesti községből származó fiatalasszony már október 2-án világra hozta 3,9 kilogrammos, kitűnő egészségnek örvendő kislányát, az esetre csak a napokban derült fény. Az anya és 13 éves „férje” jó anyagi körülmények között él, a jómódú nagyszülők több ingatlannal is rendelkeznek. Éppen ezért – korábbi szándékától eltérően – a gyermekjogvédelmi hatóság egyelőre eltekintett attól, hogy állami gondozásba helyezze a 11 éves anyát és gyermekét, a családot azonban szigorú megfigyelés alá vonta.
Ezzel egy időben vizsgálatot indítottak a hatóságok annak a 14 éves roma fiúnak az ügyében is, akit édesapja akar megházasítani egy ugyancsak 14 éves roma lánynyal. Az esetre a fiú édesanyja hívta fel a dél-romániai Mehedinti megye gyermekjogvédelmi igazgatóságának figyelmét. A Roma Párt területi elnöki tisztségét is betöltő Claudia Mihai elmondta: határozottan nem ért egyet volt férje, közös gyermekük gyámja szándékával, és felszólította a rendőrséget, akadályozza meg az október 13-ra kitűzött lakodalom megrendezését. A rendőrség bűncselekmény hiányában egyelőre tehetetlen az ügyben, a gyermekjogvédelmi hatóság azonban vizsgálatot indított a roma családnál, és felszólította az apát, hogy tekintsen el a kiskorú fiú megnősítésétől. „Megértjük, hogy a roma közösség íratlan szabályai évszázadok óta lehetővé teszik kiskorúak házasítását, a családfőnek azonban szigorúan be kell tartania Románia törvényeit” – szögezte le Georgiana Mutascu, Strehaia város alpolgármestere.
A romániai jogszabályok szerint egy nő és egy férfi csak akkor köthet házasságot, ha mindketten betöltötték 18. életévüket. A romániai roma gyermekek házassága ellen korábban Emma Nicholson európai parlamenti képviselő tiltakozott, felszólítva Bukarestet: vessen véget ennek a szokásnak. A hatóságok tehetetlenek a jelenséggel szemben, mivel a cigány közösség tagjai nem hivatalosan kötnek házasságot egymással, és csak 18. életévük betöltése után fordulnak anyakönyvvezetőhöz.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban