Újabb csodagólban bízva

A szerdai labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők programjából kimaradó válogatottak barátságos mérkőzésekkel próbálják meg magukat karbantartani. A világbajnok olaszok a következő vb házigazdáit, a dél-afrikaiakat fogadják Sienában, a magyar nemzeti gárda pedig Lódzba látogat a lengyelek meghívására. A vendéglátók ott voltak a legutóbbi két vb-n, vezetik Eb-selejtezőcsoportjukat, a papírforma az ő győzelmüket ígéri.

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hagyományos lengyel–magyar barátság a labdarúgásban több mint nyolc és fél évtizedre nyúlik vissza, a válogatottak első találkozóját ugyanis 1921. december 18-án rendezték a Hungária körúton, és a mieink nyolcezer néző előtt 1-0-ra nyertek Szabó Jenő góljával. A korabeli sportsajtó tökéletesen szét tudta választani a hangulati emelkedettséget a pályán látottaktól: „Történelmünk lapjai telve a nemes lengyel nemzet testvéri vonatkozásaival, és így az első sportbeli vetélkedés e két nemzet között csakis a legszimpatikusabb érzéseket válthatta ki. Sajnos ezt az ünnepnapot csakis az érzelmi momentumok tették emlékezetessé, mert a sportbeli teljesítmény nem emelkedett túl a legszerényebb méreteken sem.” Tehát a siker ellenére rossz meccs volt a premier, a legutóbbi, négy évvel ezelőtti derbi viszont azért kellemetlen emlék, mert a Puskás-stadionbeli Eb-selejtezőt a vendégek nyerték 2-1-re. Ezzel ők lettek a csoportharmadikok, mi – továbbjutási esélyeinket két kör alatt eladva – a negyedikek.
Az összesített mérleg magyar fölényt mutat, 30 meccsből 20 győzelem, 4 döntetlen és 6 vereség született, legutóbb viszont több mint két évtizede sikerült nyernünk, 1987. május 17-én, Eb-selejtezőn a Népstadionban 5-3-ra. Na, az nem volt rossz meccs, talán többen emlékezünk rá, micsoda gólt lőtt Détári Lajos szabadrúgásból, szinte a szögletzászlótól a felső sarokba. Ha ez volt az egyik a leglátványosabb randevú (noha 1948-ban például 6-2-re, 1949-ben 8-2-re győztünk), akkor a legrangosabb a müncheni olimpia döntőjében zajlott. 1972. szeptember 10-én Várady Béla góljára Deyna kettővel válaszolt, nyertek a lengyelek 2-1-re, és olimpiai bajnokok lettek. A mai mérkőzés színhelyén, Lódzban egyszer találkoztak a felek, 1975 októberében 4-2-es hazai diadal született.
Ezzel természetesen most nem békülnénk ki, noha ezúttal is a lengyeleknek áll a zászló. A magyar válogatott az 1986-os vb óta távoli szemlélője a nagy viadaloknak, ellenfelünk viszont az ötkarikás sikert, az 1974-es és 1982-es vb-bronzot követő visszaesés után 2002-ben és 2006-ban újra eljutott a világbajnokságra. S a jövő évi Eb-re is jók az esélyei, hiszen négy pont előnnyel vezeti selejtezőcsoportját, mi a magunkéban az 5. helyen állunk. Várhidi Péter szövetségi kapitány azon morfondírozott, hogy a kisebb sérüléssel bajlódó Szélesi és Halmosi a csapattal tartson-e, végül a Strasbourg és a Plymouth légiósa tegnap útra kelhetett. A Málta elleni Eb-selejtezőn eltiltása miatt nem szerepelt Hajnal, Vanczák és Priskin szintén pályára léphet ma este hattól. Utóbbi egy félidőt kap majd, centervetélytársa, Feczesin pedig a másikat. A lengyelek holland szakvezetője, Leo Beenhakker inkább gyengített csapatán, hiszen a kazahokat szombaton 3-1-re legyőzők közül hat játékost, a mesterhármast rúgott Euzebiusz Smolareket, valamint Kuszczak kapust, Maciej Zurawskit, Bakot, Bronowickit és Saganowskit is visszaengedte klubjához. Helyettük többek között három újonc készül a keretben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.