Alakul Tusk kormánya

Bár az új összetételű szejm csak november 5-én ül össze, s ekkor mond le az előző kormányfő, Jaroslaw Kaczynski is, ütemesen haladnak a koalíciós tárgyalások, s a győztes jobbközép Polgári Platform miniszterelnök-jelöltje, Donald Tusk napokon belül ismertetheti kabinetjének névsorát. Már most látszik azonban, hogy nem lesz konfliktusoktól mentes a köztársasági elnök és a kormány együttműködése.

2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a jövő hét elején bejelenti a tervek szerint Donald Tusk kormánya névsorát. Az ígéretek szorításában a Polgári Platform (PO) vezetője nem akar sok időt hagyni a konkrét lépésekre váró sajtónak, s a kabinet gyors megalakításával is demonstrálni kívánja tettrekészségét. Teheti, mert a koalíciós tárgyalások jól haladnak, s a kisebbik partner Lengyel Néppárt berkeiből származó információk szerint a kérdések nyolcvan százalékában már meg is egyeztek. A legkomolyabb ütközés, mint az várható volt, a PO fiskális politikája, ezen belül is a tervezett lineáris adóreform és a gazdák támogatásának csökkentését érintő kérdésekben van. Mindez feltételezi a győztesek gazdasági téren liberális programjának puhulását is. Főképp annak tudatában, hogy miniszterelnök-helyettesként a parasztpárt elnöke, Waldemar Pawlak felügyeli majd a gazdasági kérdéseket. Ő tölti be minden bizonnyal az agrárminiszteri posztot is, amely mellett pártja még két miniszteri széket kap.
Külföldön és Lengyelországban egyaránt kiemelt figyelem kíséri a külügyminiszter személyét. A világ ebből iránymutatást vár a külpolitika módosulását illetően, míg otthon a kormány és az államfő első nyílt összeütközése éppen e poszt körül robbanhat ki. Lech Kaczynskinak az alkotmány szerint az átlagosnál nagyobb befolyása van e tárca sorsának alakulására, s már most jelezte, hogy fenntartásai vannak az éppen ikertestvére pártjából a PO-ba átlépett volt védelmi miniszter, Radoslaw Sikorski esetleges kinevezésével kapcsolatban. A választások óta tartó hallgatását megtörve az elnök a Rzeczpospolitának nyilatkozva jelezte, hogy meg fogja vétózni az új kormány egyes lépéseit. Bírálta a PO-nak az Európai Unió Alapjogi Chartájához való pozitív viszonyulását, ellenzi az egykulcsos adórendszer bevezetését, s azt is, hogy módosítsák a Korrupcióellenes Hivatalról szóló törvényt. Így aztán előfordulhat, hogy mégsem Sikorski, hanem a poszt kapcsán szintén emlegetett exkormányfő Jerzy Buzek vagy az Európai Parlamentben felelős tisztet betöltő Jacek Sariusz-Wolski lesz a befutó. Elemzők egyébként lehűtik a lengyel külpolitikában komoly fordulatot várókat, mondván, az inkább a stílusban, semmint a tartalomban lesz megfogható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.