A jövő év első napjától esedékes teljes árampiaci nyitás az önkormányzatok életében is jelentős változással jár majd: a hatósági áras rendszer helyett a versengő szolgáltatóktól kell megvásárolniuk a villamos energiát. Ez egyben azt is jelenti, hogy közbeszerzési eljárást kell kiírniuk, hogy ki tudják választani a legmegfelelőbb ajánlatot. Első hallásra ez nem tűnik meglepőnek, azonban az ennek részleteit szabályozó kormányrendelet csak két hete készült el, így a településeknek mindössze egyetlen hónapjuk maradt az áramellátás jövő évi biztosítására.
Kétségtelenül szűkös az önkormányzatok rendelkezésére álló idő, ezért pörgetni kell az ügyet – mondta lapunknak Szöllősi László, a Magyar Energia Hivatal ár- és gazdasági elemző főosztályának vezetője. Kiemelte, emiatt több település vezetőjétől érkezett hozzájuk megkeresés, akiknek csak most vált realitássá az új rendszer. – Pedig nem lett volna szabad meglepődniük, a kötelező piacnyitás ténye ugyanis már nyáron, a villamosenergia-törvény elfogadásakor világos volt – fűzte hozzá. Szöllősi úgy látja, gyakorlatilag a többi közbeszerzéssel vásárolandó termék mellett csak egy újabb jelent meg, így ez főként azoknak az önkormányzatoknak jelenthet igazi problémát, akik eddig sem a kellő felkészültséggel működtek.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke is úgy véli, hogy a települések valahogy meg fogják tudni oldani ezt a kérdést, de nehézségek várhatók. – Az igaz, hogy az árampiaci liberalizációra lehetett készülni, de a körülményekre nem – hangsúlyozta, utalva a megkésett kormányrendeletre és az év végi ünnepnapok miatti rövid határidőre. Hozzátette, hogy a kevés szolgáltató miatt gyorsított eljárásban talán képesek lesznek az év végéig lebonyolítani az eljárásokat, de bízik abban is, hogy ahol ez nem történik meg, ott az átmeneti időszakban a jelenlegi szolgáltató biztosítja majd az áramot. A felmerülő problémák kapcsán Gémesi kitért a megnövekvő költségekre is. A kisebb önkormányzatoknak egyrészt szakembert kell felvenniük a közbeszerzésekhez, ennél azonban nagyobb tétel a várható áramár-emelkedés, amely az elnök szerint nem tartható húsz százalék alatt. Mint fogalmazott, kiszolgáltatottá válnak a települések azzal, hogy kötelező a szabadpiacról venniük az áramot, így az indokoltnál magasabb árakkal kell majd szembesülniük. Gémesi György úgy véli, megoldást jelenthet, ha a települések együtt vagy kistérségenként pályáznak, mert így jobb ajánlatokat érhetnek el kedvezőbb feltételekkel.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára kérdésünkre elmondta, szerinte alapvetően nincsenek felkészülve az önkormányzatok a piaci nyitásra. – Még nem értették meg, mik a lehetőségeik és a kötelezettségeik – jegyezte meg. Gémesihez hasonlóan ő is az önkormányzatok kiszolgáltatottságát tartja aggályosnak a multinacionális áramszolgáltatókkal szemben. Véleménye szerint rizikós a kis önkormányzatoknak egyedül kilépniük a szabadpiacra, ezek ugyanis nem tudnak energetikai szakembereket foglalkoztatni. Közölte, emiatt fontos lenne a települések összefogása, amire korábban már tettek kísérletet. – Néhány éve megpróbáltunk már nagyfogyasztói közösségeket létrehozni, ám ez kudarcba fulladt – hangsúlyozta Zongor Gábor. A sikertelenség okaként főleg a szakértelem hiányát nevezte meg, illetve a váltástól való félelem is közrejátszott ebben – bár mint mondta, azért az elmúlt időszakban voltak pozitív példák is. (A településeknek ugyanis 2004. július 1-je óta lehetőségük van a szolgáltatóváltásra, amellyel néhány önkormányzat, mint például Sopron, élt is.) A főtitkár úgy véli, az összefogás azért is szükségszerű, mert az uniónak való megfelelés miatt egyre szabadabban áramlanak a szolgáltatások, vagyis most már hazánkban is valós értéken kell megvásárolni többek között az áramot. Ez csak valódi versenyben működhet jól, ami viszont egyetlen település körül nem tud kialakulni. Zongor Gábor azonban bizakodó, szerinte az önkormányzatok is „beletanulnak” majd az új rendszerbe.
Erre szükség is lesz a jövőben, hiszen az áramhoz hasonló horderejű piac, a gázé is megnyílik 2008-ban. Ennek ideje június-júliusra tehető.
Ezek voltak Kapu Tibor utazásának legizgalmasabb pillanatai
