Az olcsó kötelezők buktatói

Már csak kilenc napjuk van az autósoknak, ha úgy döntenek, felmondják kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) szerződésüket. Az alkuszok kimutatásai szerint a biztosítót váltók átlagos megtakarítása elérheti a húszezer forintot, ám az ár mellett nem árt figyelembe venni más szempontokat is, például az egyesületi tagdíjat vagy a károkozás esetén megvonandó kedvezmény hatásait.

Csécsi László
2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban kapják kézhez a biztosítójuk jövő évi kgfb-díjait tartalmazó levelét azok az ügyfelek, akik még nem váltottak, ezért a következő néhány napban várhatóan több százezren mondják majd fel a szerződésüket, miközben már eddig többen döntöttek a váltás mellett, mint tavaly. Az átszerződők jelentős része az alkuszcégek internetes kalkulátoraival számoltatja ki, hogy mely biztosító kínálja neki a legalacsonyabb díjat. Ám mielőtt aláírnánk a szerződést, nem árt az ár mellett más szempontokat is mérlegelnünk.
Az idei kampány egyik nagy nyertese, a Genertel lakhelytől függően 25 és 50 százalék közötti kedvezményt is kínál az öt éve balesetmentesen vezetőknek. Azt viszont nem mindenki tudja, hogy károkozás esetén ez a kedvezmény megszűnik, s a kárrendezést követően a díj akár a kétszeresére is emelkedhet. Ezt a kockázatot természetesen lehet vállalni, de jó, ha a szerződéskötés előtt tisztában vagyunk e kitétellel.
Azt is kevesen tudják, hogy a biztosítótársaságokkal ellentétben a biztosítóegyesületek a kgfb díján felül tagdíjat is szednek. Igaz, ennek mértéke csupán az éves díj töredéke, 1500–3000 forint között mozog, de bizonyos esetekben ez a néhány ezer forint is befolyásolhatja a döntést.
Mint azt Papp Lajos, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: van olyan társaság is, amelynek kötelező biztosítását az ügyintézés minősége miatt a szervizek jelentős része nem fogadja el. Ha a pénztárcánkra hallgatva egy ilyen társasággal kötünk szerződést, baleset esetén elsősorban a vétlen félnek okozunk további kellemetlenségeket. Persze nem várható el, hogy tekintettel másokra mindenki olyan szerződést kössön, amilyennel egy baleset esetén maga is szembesülni szeretne. Ám abba nem árt belegondolni, hogy a gyenge színvonalú ügyintézés bizonyos esetekben akár a szerződőre is visszaüthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.