Bocsánatkérés kontra vétlenség

Ruza József, a Magyar Úszószövetség főtitkára megkövette a Magyar Antidopping Csoportot. Nem történt elírás: nem megkövezte, hanem megkövette. Bár az október 30-a óta lezajlott események, illetve azok interpretálása, a gyökeresen szemben álló vélemények ismeretében előbbi variáció valószínűbbnek tűnt, mégis utóbbi a valóság.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük in medias res, azaz vágjunk a dolgok közepébe! Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) ügyvezető igazgatója tegnap az alábbi közleményt juttatta el a távirati irodához: „Kovács Ágnes úszó doppingellenőrzése az elmúlt időszakban nagymértékben felkavarta az érzelmeket, melynek során a Magyar Úszószövetség egyes munkatársai több alkalommal alaptalan és sértő megállapításokat tettek a Magyar Antidopping Csoport vezetőjére és doppingellenőreire. Ezzel a Magyar Úszószövetség kétségbe vonta a hazai doppingellenőrzés szakszerűségét és pártatlanságát, megsértette a Magyar Antidopping Csoport jó hírnevét, és a magyar közvélemény előtt negatívan tüntette fel a munkájukat végző doppingellenőröket. A Magyar Antidopping Csoport ezúton elfogadja a Magyar Úszószövetség főtitkárának, Ruza Józsefnek a sajtóban már megjelent bocsánatkérését, melyben elismeri, hogy a doppingellenőrzés a hatályos hazai és nemzetközi jogszabályoknak megfelelően, korrekt módon történt, és elnézést kér valamennyi nyilvánosan elhangzott, minden alapot nélkülöző, vádló megjegyzésért. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy közös érdekünk a sport tisztaságának biztosítása, és a magyar sport becsületének megóvása, melynek érdekében a jövőben is készséggel vállaljuk az együttműködést.”
Most térjünk vissza a kronologikus feldolgozáshoz! Kovács Ágnes mellúszó október 30-án előre be nem jelentett doppingellenőrzés során elégtelen mennyiségű mintát adott, majd a további mintaszolgáltatást, hivatalos elfoglaltságával indokolva megtagadta, és ennek tényét aláírásával elismerte. Ez doppingvétséget megalapozó magatartásnak minősül, általános szankciója kétéves eltiltás.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok a televízió Nap-kelte című műsorában, november 9-én, pénteken beszélt először a történtekről, és feldúltan, sírásba fúló hangon mondta: „Félre lettem vezetve, teljes mértékben fel vagyok háborodva. Engem így még senki meg nem alázott, szégyelljék magukat!”
A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) fegyelmi bizottsága november 15-i, csütörtöki ülésén felmentette Kovács Ágnest, mert megítélése szerint nem követett el doppingvétséget, a fegyelmi tárgyalás után Turi György, a klasszis edzője kijelentette: „Az anyagban szemenszedett hazugságok szerepelnek, a MACS egész eljárása hazugságra épül.”
Gyárfás Tamással, a MÚSZ elnökével november 16-án, pénteken készítettünk a témát felölelő interjút – azt másnapi számunkban közöltük –, amelyben ő így fogalmazott: „Az ügyben nincs köztes megoldás. Ágit vagy elengedték a doppingellenőrök, vagy nem. Azt biztosan nem mondták neki, hogy a sarokig elmehet, de onnan forduljon vissza… Ági állítja, a doppingellenőr hölgyek azt mondták, nem lesz semmi baj, elmehet.”
Mindezekhez képest itt a tegnap napvilágot látott bocsánatkérés. Szöges ellentétként. Hiszen ha Kovács Ágnest valóban elengedték és megnyugtatták, majd mégis feljelentették a doppingellenőrök, akkor a sportoló tényleg abszolút vétlen, és a MACS-nak kellene mentegetőznie a MÚSZ-nál.
Csakhogy fordítva történt, ezért megkérdeztük Gyárfás Tamást: szinkronba tudja-e hozni a mea culpát a felmentő ítélettel, mert ez nekünk sehogy sem sikerül. „Ági innentől kezdve kiszolgáltatott, miként a MÚSZ is – kezdte az elnök. – Félő, hogy az ügynek nincs vége, és nem mindegy, hogy milyen álláspontra helyezkedik a MACS, ha kikérik a véleményét. Ruza József főtitkár joggal gondolja úgy, hogy az árnyalatoknak is döntő jelentőségük lehet, én ezt az érvelést hallgatólagosan elfogadtam. Pedig meggyőződésem, hogy mi nem bántottuk meg a MACS-ot, mi Kovács Ágnesért küzdöttünk. Mi azt mondtuk és mondjuk, hogy Ágnes igazat mond. Ha ez azt jelenti, hogy akkor az ellenőrök mondanak valótlant, arról nem tehetünk. Ruza József úgy érezte, neki ennek tudatában is gesztust kell gyakorolnia, mert Ági érdekei ezt kívánják. Ez számomra az ő emberi nagyságát bizonyítja.”
Ha azonban a MÚSZ továbbra is kitart Kovács Ágnes vétlensége és félrevezetettsége mellett, akkor nem a MACS-nak kellett volna inkább bocsánatot kérnie? – vetettük fel Gyárfásnak, mire ő így válaszolt: „Ha a MACS elismerné, hogy hibázott, akkor nem bocsánatot kellene kérnie, hanem feloszlatnia saját magát, mert már-már tönkretett egy világklasszis sportolót. A MACS úgy hirdeti az igazát, hogy Ági ügyének teljes tisztázása érdekében még csak el sem küldte a doppingellenőreit a fegyelmi tárgyalásra. Ezzel szemben, ha kell, mi saját magunkkal mossuk fel a padlót.”
Szándékaink szerint mostantól nem foglalkoznánk napi rendszerességgel az üggyel. De ha az érintettek még mindig témát szolgáltatnak, nem mehetünk el mellette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.