Hiány a magyar–orosz kereskedelemben

2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Az Egyesült Államok és Kína után Oroszország az Európai Unió harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere – derül ki az Eurostat, az unió statisztikai hivatalának legújabb adataiból. Oroszország részesedése a teljes uniós kereskedelemből jelentősen nőtt 2000 óta: míg hét évvel ezelőtt az oda irányuló export 2,7 százalékot, tavaly már 6,2 százalékot tett ki, míg az importnál a részarány 6,4 százalékról 10,4 százalékra növekedett. Az Európai Unió 27 tagállamának kereskedelme 2000-ben 41 milliárd eurós hiányt mutatott, ami tavaly 69 milliárd euróra nőtt.
Magyarország Oroszországgal folytatott kereskedelmének egyenlege tavaly 3500 millió eurós hiánynyal zárt, ugyanez a deficit 2000-ben 2662 millió euró volt. A szintén tízmillió lakosú Csehország tavalyi kereskedelmi hiánya Oroszországgal szemben 2720 millió eurót mutatott, míg Szlovénia 412 millió eurós többlettel zárt. 2006-ban az uniós országok exportjának csaknem fele gépekből és járművekből állt, míg az oroszoktól származó behozatal kétharmadát az energia tette ki. Az Eurostat kimutatása szerint 2005-ben a 27 uniós tagország földgázimportjának 42 százaléka, nyersolajimportjának 32 százaléka származott Oroszországból.

Hazai mérleg. Az idei év első hét hónapjában hazánkban a kivitel volumene 17, a behozatalé 14 százalékkal nőtt 2006 azonos időszakához képest. A forgalom több mint felét kitevő gépek, szállítóeszközök s az energiahordozók forintban kifejezett árszintje az átlagosnál nagyobb mértékben csökkent, az élelmiszerek, italok, dohány s a nyersanyagok kivitelénél nőtt. (T. K.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.