(Kolozsvár)
Mintegy száz román állampolgár szerepel az olasz hatóságok kitoloncolási listáján, és a közbiztonságra veszélyes bevándorlókat még ezekben a napokban hazaküldik. Mint ismeretes, Olaszországban azt követően indult el a kitoloncolási hullám, hogy egy 47 éves olasz asszonyt meggyilkoltak, a bűncselekménynyel egy roma nemzetiségű román állampolgárt vádolnak. A közfelháborodás hatására a római kormány felhatalmazta a helyi hatóságokat a közbiztonságra veszélyesnek minősülő EU-állampolgárok kitoloncolására. Az intézkedés többnyire a román állampolgárokat célozza, mivel a félszigeten élő bevándorlók által elkövetett törvénytelenségek jelentős részét az Olaszországban másfél milliósra becsült közösség tagjai követik el. Tegnap egy veronai barakktábor felszámolásakor 34 románt állítottak elő a csendőrök, kartonpapírból épített viskóikban lopott holmikat és hamis okmányokat találtak. Kedden pedig egy civil csendőr pénztárcáját próbálta ellopni Rómában egy román fiatalember.
Eközben Bukarestben hangsúlyozzák, hogy Romániát nem szabad a bűnözést exportáló országnak tekinteni. Az Itáliában dolgozó románok többsége tisztességesen keresi kenyerét, és idén mintegy 1,7 milliárd eurót küldtek haza családjuknak. Ám keleti szomszédunknál is elszaporodtak az olaszellenes megnyilvánulások. Több nagyvárosban tüntetések zajlanak az „itáliai xenofóbia” ellen, egy olasz pénzintézet aradi kirendeltségének ajtajára ismeretlenek „Olaszok nélkül!” feliratot festettek. Egy konzervatív román parlamenti képviselő pedig az olasz termékek bojkottjára szólította fel honfitársait. Az ehhez hasonló reakcióktól Calin Popescu Tariceanu kormányfő is óva intette a romániai politikusokat és állampolgárokat tegnap, amikor a kitoloncolások miatt feszültté vált államközi viszony enyhítése érdekében Rómában tárgyalt olasz kollégájával, Romano Prodival.
Becslések szerint közel hárommillió román állampolgár dolgozik külföldön, és az EU-tagállamok közül Olaszország után Spanyolországban él a legtöbb, közel egymillió román bevándorló. A nyelvi hasonlóság miatt mindkét állam évekkel ezelőtt a románok célpontjává vált, legtöbben Románia 2007. januári uniós csatlakozása után mentek el otthonról. Hazánkban túlnyomó többségben az erdélyi magyarok keresnek egzisztenciát.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés