Várhatóan még az idén leteszi a miniszteri esküt Kákosy Csaba, aki az év végén leköszönő Kóka János helyét foglalja el a gazdasági tárca élén. Kóka azért nem folytatja miniszteri tevékenységét, mert az SZDSZ elnökeként a pártmunkára kíván 100 százalékosan koncentrálni. A szabad demokraták jelenleg 1 százalékos népszerűségi mutatóval történelmi mélyponton vannak.
Kóka Jánost 2004 októberében repítette miniszteri székbe a kiszámíthatatlan politikai széljárás. Az őt delegáló szabad demokraták az addig politikusként nem is igen szereplő Kóka gazdasági ismereteit, a pénzügyi-befektetési világban szerzett jártasságát emelték ki. Valóban, Kóka János már orvosi tanulmányait befejezvén az informatika-számítástechnika fellendülését gyorsan üzleti sikerekre váltotta. Ebben kulcsfontosságú volt a 90-es évek közepén az állami informatikai programokat felügyelő SZDSZ-szel való jó viszonya; így számos, milliárdos nagyságrendű állami megrendeléshez jutott.
Három éve októberben, amikor a bársonyszéket elfoglalta, Magyarország az egyre lendületesebben fejlődő világgazdaság egyik szereplője volt. A munkanélküliség 6,5 százalék környékén mozgott, ez az arány egy kisvárosnyi új munkanélküli (több mint 40 ezer fő) megjelenésével idén már 7,5 százalékra ugrott; ugyanezen időszakban a gazdasági növekedés éves üteme a 4 százalék körüli szintről 1 egy százalékra csökkent. Emellett az infláció mértéke majdnem kétszerese a három évvel ezelőtti értéknek.
Kóka munkáját azonban nem csupán ezek az adatok minősítik. A sajtó kiderítette, hogy az SZDSZ által erőltetett vizitdíj beszedésére alkalmas automatákat Kóka egyik korábbi érdekeltsége, a Meditcom Kft. látja el a megfelelő szoftverekkel. Kóka csak miniszteri kinevezése után hagyta el cégét. Az egyik legnagyobb port felvert ügy a Hankook gumigyár Magyarországra csábítása volt. A dél-koreai cég több mint 15 milliárd forintos állami támogatást kapott, száz kilométeres körzetében az állam nem nyújthat segítséget más hasonló cég letelepedéséhez, sőt, a dunaújvárosi gyárnak helyet adó telkek körül is óriási ingatlanpanama pattant ki. Az ügyben a mai napig is tart a nyomozás, amelynek szálai befolyásos és ismert politikusokhoz is elvezethetnek. A Hankook idecsábításáért folytatott „lobbitevékenységben” egyébként Kóka János barátnője, Szandrocha Kamilla is aktívan részt vett. A leköszönő miniszter körüli botránykrónikának már-már bulvárízű eleme volt az a gyanú, amely szerint Kóka a március 31-i pártelnökválasztásának megünneplése után egy szórakozóhelyen számla nélkül egyenlítette volna ki az egymillió forintos cechet. A miniszter később bemutatott egy, az állítása szerint a kérdéses estén és helyen készült számlát, ám azon a dátum sem stimmelt, de több „próbavásárlást” lebonyolító újságíró is azt tapasztalta, hogy a nekik adott számla formailag eltér Kókáétól. Az ingatlanbizniszben sem járatlan Kókának volt egy ügyes húzása saját villaépítése körül is: azt ugyanis – papíron – nem ő tulajdonolja, illetve építteti, hanem Rumed 2000 nevű cége. A több száz milliós miniszteri hajlék építése során így akár az áfa is visszaigényelhető, ha az a vállalkozás székhelyéül lesz bejelentve. A házat egyébként Kóka nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában. És ha már a háznál tartunk: a közelmúltban a gazdaság kifehérítéséért buzgólkodó Kóka-villa építkezésén az ellenőrök feketemunkásokat és egy körözött drogfutárt találtak.
A Sziget Fesztivált nem érdekli, hogy ki a hamászos
