Magyarország bűntárs lehet a kínzásokban

Az Amnesty International (AI) felszólította az Afganisztánban tevékenykedő NATO-országokat – köztük Magyarországot –, hogy az általuk foglyul ejtett személyeket ne adják át az afgán hatóságoknak, mert náluk kínzásnak vannak kitéve. Míg a Honvédelmi Minisztérium szerint a magyar katonák eddig nem ejtettek foglyokat a közép-ázsiai országban, lapunk információi szerint a magyarok nem is vehetnek őrizetbe senkit

Munkatársunktól
2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezek az aggályok Magyarországgal kapcsolatban ugyanúgy felmerülnek, mint a többi NATO-tagországgal kapcsolatosan – közölte az AI egy jelentésben. A dokumentumban adatok vannak arról, hogy miként adtak át a NATO vezetése alatt álló Nemzetközi Biztonsági Erők (ISAF) fegyveres erői – elsősorban belgák, britek, kanadaiak, dánok, hollandok és norvégok – fogvatartottakat a Nemzetbiztonsági Igazgatóság (NDS), az afganisztáni hírszerzés számára, amely kínzást vagy más megalázó bánásmódot alkalmazott velük szemben. Az AI arra szólítja fel az ISAF-ban részt vevő országokat, hogy függesszék fel ezt a gyakorlatot, az afgán kormányt pedig olyan intézkedésekre sürgetik, amelyek átláthatóvá teszik a foglyok helyzetét.
„Elvittek minket az NDS kandahári fogolytáborába… A hátamat és főleg a vesémet fémkábellel verték… Fémrudat helyeztek a megláncolt karom és térdem alá, a plafonon lévő kampóra akasztottak, aztán folyamatosan vertek. Körülbelül egy órán át lógtam ilyen helyzetben, és elveszítettem az eszméletemet” – olvasható az egyik áldozattal készült interjú az Amnesty jelentésében.
Az emberi jogi szervezet magyarországi szekciója felszólította Szekeres Imre honvédelmi minisztert – emlékeztetve a magyar csapatok létszámának növelésére tett ígéretére –, hogy vállaljon arra is kötelezettséget: magyar katonák nem adnak át afgán foglyokat afgán hatóságoknak, ahol kínzásnak vannak kitéve. Megkerestük a Honvédelmi Minisztériumot, ahol arra a kérdésünkre, miszerint az afganisztáni magyar misszió kezdete óta történt-e őrizetbe vétel, illetve foglyok átadása a helyi hatóságoknak, egyértelmű nemmel válaszoltak.
Lapunknak egy magát megnevezni nem kívánó kormányzati forrás úgy nyilatkozott: mivel Magyarországnak „harcoló alakulata” nincs Afganisztánban, ezért a harcérintkezési szabályok szerint maguk nem is ejthetnek foglyot; incidens esetén biztosítaniuk kell a helyszínt (meg kell akadályozniuk a gyanúsítottat a menekülésben), és értesíteniük kell az afgán hatóságokat, akik eljárhatnak az illetővel szemben. Forrásunk szerint azonban „ha így megy tovább” (az északi szektor romló biztonságára, különösen a 75 áldozatot követelő múlt keddi baglani merényletre tekintettel), akkor Magyarországnak holland és brit mintára olyan egyezményt kell kötnie az afgán hatóságokkal, amely lehetővé teszi gyanús személyek őrizetbe vételét, majd átadását a helyi szerveknek. Információink szerint egy ilyen megállapodás már előkészítés alatt van.
Lapunk érdeklődésére a Kormányszóvivői Iroda azt közölte: a magyar kormánynak nincs tudomása arról, hogy az afgán hatóságok az emberi jogokat sértő módon bánnának foglyaikkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.