Napfény és nyomor

Két filmfesztivál is kezdődik ma Budapesten: november 15-ig a Közép-európai olasz filmfesztiválnak ad otthont az Örökmozgó Filmmúzeum és a Puskin mozi, míg november 11-ig a Toldi és a Cirko-gejzír termeiben a Verzió nemzetközi emberi jogi dokumentumfilm-fesztivál alkotásait vetítik.

Tölgyesi Gábor
2007. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár egykor a magyar filmrendezőknek mintát és követendő példát mutatott az olasz filmművészet, az utóbbi időben sok minden megváltozott, s Itália földjéről kevés mozgókép érkezik a hazai mozikba. Éppen ezért ritka alkalom a Közép-európai olasz filmfesztivál, amelyen mától november 15-ig tíz új olasz film lesz látható a Puskin moziban. A fesztivál díszvendégeivel is találkozhatnak a nézők: Mario Monicelli és Davide Marengo rendezőkön kívül itt lesz még Giorgio Pasotti színész, Gianfilippo Corticelli operatőr, valamint Paolo Corvino filmforgalmazó is. A programban találhatjuk Giuseppe Tornatore új filmjét, Az ismeretlent, illetve Ferzan Ozpetek alkotását, A Szaturnusz gyűrűjében címűt – e két művet a magyar mozik is forgalmazzák majd, Tornatore filmjét csütörtöktől. Ám lehet, hogy csak a fesztiválon lesz látható Davide Marengo Éjszakai járata, valamint A sivatag rózsái, Mario Monicelli filmje.
Mario Monicelli alkotásaiból a fesztivállal egy időben retrospektív sorozatot tartanak az Örökmozgó Filmmúzeumban. A neorealizmus idején Stefano Vanzinával közösen készített műve, a Hűtlen asszonyok máig érdeklődésre tarthat számot, nem megfeledkezve az annak idején nagy közönségsikert arató Toto-sorozat darabjairól sem. Monicelli 1953-ban vált önállóvá, nagy kasszasikerű vígjátékokra, politikai komédiákra specializálódott. Vittorio Gassman főszereplésével forgatta a Brancaleone ármádiáját, s számos fesztiváldíjat kapott a Kedves Michele, az Egy egészen kicsi kispolgár, a Szállodai szoba vagy a Férfiak póráz nélkül című filmje. A ma is aktív rendező ítészei szerint A nagy háború, Az elvtársak és a Reméljük, lány lesz című alkotásaival az egyetemes filmművészet kismesterei sorába is örök időkre beírta a nevét.
A kortárs európai, ázsiai, magyar és tengerentúli dokumentumfilm-termésből ad válogatást a szintén ma kezdődő Verzió nemzetközi emberi jogi dokumentumfilm-fesztivál. A filmek többsége a föld szegényeit, a menekülttáborokban, polgárháborús övezetekben, betegségek sújtotta vidékeken, nyomor és tudatlanság közt, kitaszítottan vagy kizsákmányolva élők világát hozza testközelbe. A fesztiválon láthatunk portrét a hírhedt Népek Temploma szekta vezetőjéről, aki ciánnal mérgezte meg híveit, továbbá arról, hogy egy amerikai filmes hogyan látja a megszállás alatt élő irakiak mindennapjait. A fesztivált a kínai Weijun Chen Szavazz rám, légyszi! című alkotása nyitja, bepillantást engedve a kínai iskolások életébe, akik az osztálytitkári posztért versengenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.