Bár egykor a magyar filmrendezőknek mintát és követendő példát mutatott az olasz filmművészet, az utóbbi időben sok minden megváltozott, s Itália földjéről kevés mozgókép érkezik a hazai mozikba. Éppen ezért ritka alkalom a Közép-európai olasz filmfesztivál, amelyen mától november 15-ig tíz új olasz film lesz látható a Puskin moziban. A fesztivál díszvendégeivel is találkozhatnak a nézők: Mario Monicelli és Davide Marengo rendezőkön kívül itt lesz még Giorgio Pasotti színész, Gianfilippo Corticelli operatőr, valamint Paolo Corvino filmforgalmazó is. A programban találhatjuk Giuseppe Tornatore új filmjét, Az ismeretlent, illetve Ferzan Ozpetek alkotását, A Szaturnusz gyűrűjében címűt – e két művet a magyar mozik is forgalmazzák majd, Tornatore filmjét csütörtöktől. Ám lehet, hogy csak a fesztiválon lesz látható Davide Marengo Éjszakai járata, valamint A sivatag rózsái, Mario Monicelli filmje.
Mario Monicelli alkotásaiból a fesztivállal egy időben retrospektív sorozatot tartanak az Örökmozgó Filmmúzeumban. A neorealizmus idején Stefano Vanzinával közösen készített műve, a Hűtlen asszonyok máig érdeklődésre tarthat számot, nem megfeledkezve az annak idején nagy közönségsikert arató Toto-sorozat darabjairól sem. Monicelli 1953-ban vált önállóvá, nagy kasszasikerű vígjátékokra, politikai komédiákra specializálódott. Vittorio Gassman főszereplésével forgatta a Brancaleone ármádiáját, s számos fesztiváldíjat kapott a Kedves Michele, az Egy egészen kicsi kispolgár, a Szállodai szoba vagy a Férfiak póráz nélkül című filmje. A ma is aktív rendező ítészei szerint A nagy háború, Az elvtársak és a Reméljük, lány lesz című alkotásaival az egyetemes filmművészet kismesterei sorába is örök időkre beírta a nevét.
A kortárs európai, ázsiai, magyar és tengerentúli dokumentumfilm-termésből ad válogatást a szintén ma kezdődő Verzió nemzetközi emberi jogi dokumentumfilm-fesztivál. A filmek többsége a föld szegényeit, a menekülttáborokban, polgárháborús övezetekben, betegségek sújtotta vidékeken, nyomor és tudatlanság közt, kitaszítottan vagy kizsákmányolva élők világát hozza testközelbe. A fesztiválon láthatunk portrét a hírhedt Népek Temploma szekta vezetőjéről, aki ciánnal mérgezte meg híveit, továbbá arról, hogy egy amerikai filmes hogyan látja a megszállás alatt élő irakiak mindennapjait. A fesztivált a kínai Weijun Chen Szavazz rám, légyszi! című alkotása nyitja, bepillantást engedve a kínai iskolások életébe, akik az osztálytitkári posztért versengenek.
Szoboszlait kritizálja, Kerkezt dicséri Liverpool – mindkét magyar üzent
