Nem csitul a koalíció biztosítási vitája

Továbbra sem csitul az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezet miatt kialakult koalíciós vita. A szocialisták egy része ugyanis kitart amellett, hogy nem szavazza meg a törvényt, ha a legfontosabbnak tartott módosító indítványaikat nem fogadják el, míg az SZDSZ nem akar további engedményeket tenni –  egyelőre –, s azzal fenyegetőzik, kilép koalícióból, ha elbukik a biztosítói modellváltás. A szocialisták közül tegnap többen is Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnöknél tárgyaltak, miként lehetne mégis közelíteni az álláspontokat.

Munkatársainktól
2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyeztetésről Daróczi Dávid kormányszóvivő azt nyilatkozta, hogy MSZP-s egyeztetésről volt szó, így Gyurcsány Ferenc azon csak pártelnöki minőségében vehetett részt. Úgy fogalmazott: semmi rendkívüli nincs abban, hogy öszszeültek egyes szocialista vezető és szakpolitikusok, hiszen az egészségügy reformját illetően négy-öt hónapja hetente egyszer rendszeres egyeztetések folynak, egyrészt az MSZP és az SZDSZ között, másrészt a vezető kormánypárt berkein belül. – Most az utóbbiról beszélhetünk – tette hozzá Daróczi.
Nemcsak a szocialistáknál, hanem a szabad demokratáknál is „házon belül” tárgyaltak tegnap a biztosítási törvényről. Az SZDSZ ügyvivői testületének is fontos témája volt ez.
*
Noha az SZDSZ ügyvivőinek tanácskozása lapzártánk idején még tartott, azt megelőzően több ügyvivői testületi tag is kifejtette véleményét. Egyikük szerint a koalíciós válság rémképének fölfestése „fölösleges és egyáltalán nem aktuális, egyszerűen műbalhé”. Ezt egy Fodor Gáborhoz közel álló testületi tag mondta. Egy másik, ugyancsak „fodoristának” tartott delegált véleménye viszont ettől radikálisan eltér. – Az SZDSZ számára az egészségbiztosítás átalakítása messze túlmutat önmagán. Ez az a kérdés, ami a politikánk sarokköve, ráadásul már most többen úgy gondolják, hogy túl sok engedményt tettünk a koalíciós partnernek – fogalmazott. Majd hozzátette: egyáltalán nem komolytalan elképzelés, hogy a koalíciót is felborítják, ha öt hét múlva nem megy át a javaslat. Többen hangsúlyozták, hogy az SZDSZ hivatalosan még semmit nem tud a szocialisták elképzeléseiről, a tervezett módosító indítványokat ugyanis még nem látták.
Mint arról már lapunk is többször beszámolt, a szocialisták által elengedhetetlennek tartott módosító indítványok egyrészt a menedzsmentjogokat érintik. Kiállnak amellett, hogy a majdani egészségpénztárakban a magánbefektetők befolyása ne legyen nagyobb, mint amennyi a 49 százalékos tulajdoni hányaduk alapján járna nekik. Ezzel szemben a szabad demokrata vezetésű Egészségügyi Minisztérium úgy látja, hogy főként az operatív ügyekben muszáj döntési jogokat adni a befektetőknek, e nélkül ugyanis senki sem adja oda milliárdjait. Módosító indítvánnyal garantálnák az MSZP-sek azt is, hogy az üzleti szereplők által a kisebbségi tulajdonrészek megvásárlására fordított milliárdokat kizárólag az egészségügyben lehessen felhasználni. A fejkvótaszámítás és az alapvető ellátási csomag meghatározásának ügyében is hajthatatlannak tűnnek.

Születésnapra. „1988. november 13-án azért alapítottuk meg az SZDSZ-t, mert szocializmus helyett szabadságot, állampárti diktatúra helyett plurális demokráciát, állami tulajdonra épülő tervgazdaság helyett magántulajdonon alapuló piacgazdaságot, az egyenlőség hamis mítosza helyett valódi jogegyenlőséget és esélyegyenlőséget akartunk. Ezek nagyjából teljesültek is. De nem számítottunk az eredeti tőkefelhalmozás azóta megismert szörnyű anomáliáira, amelyek oly sok embernek kedvét szegték. Nem számítottunk arra, hogy 19 év múlva is hárommillió szegény ember él majd hazánkban. (…) Ha Solt Ottilia élne, köpne ránk. Ha Szabó Miki élne, köpne ránk. (…) Pedig ők voltak a legbátrabbak. (…) S mi lett barátunkból, Demszky Gáborból? S hogy kerülhetett Mécs Imre egy másik frakcióba? A helyzet elkeserítő, az ünneplés formális. Egykori önmagunkra emlékezhetünk, de a mai SZDSZ egy zsaroló kis csoport lett. Molnár Lajosok, Mihályi Péterek, Horváth Ágnesek, John Emesék, Kókák és társaik játéktere” – írta Kozák Gyula, az SZDSZ alapítója a párt tegnapi, 19. születésnapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.