Német tájékozatlanság

Tizennyolc esztendeje dőlt le a berlini fal, s ezzel véget ért a német megosztottság. Az akkor született fiatalok elérték a felnőtt korhatárt. Mit tud ez a generáció az akkor összeomlott szocialista rendszerről? A berlini Szabad Egyetem tanulmánya kiábrándító eredményekkel szolgál.

Stefan Lázár
2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A különböző iskolák diákjaival folytatott beszélgetések azt jelzik, hogy a tanulók nagy többsége nem tud különbséget tenni a diktatúra és a demokrácia fogalmai között. „A szabad, demokratikus társadalom értékei megdöbbentően ismeretlenek a fiatalok körében, akik így azt sem tudják, mi a diktatúra” – hangoztatta a kutatást végző egyetemi csoport vezetője. A szakmai tudás hiányából és az elkoptatott frázisokból születik meg a hajdani NDK-ról alkotott kép. Olyan hangokat hallani, hogy a berlini falat 1945-ben a győztes szövetséges hatalmak – angolok, franciák, amerikaiak – építették, a Stasi olyan titkosszolgálatként működött, mint bármelyik más ország hasonló szervezete és James Bond-szerű ügynököket alkalmazott, az NDK szociális paradicsom volt, egyik legismertebb politikusa pedig Helmut Kohl. A hajdan kettéosztott nemzet fiataljainak véleménye megoszlik a keleti és nyugati országrészek között. Idealizált, a szociális kérdések alapján történő megítélés jellemzi az új tartományokban élők véleményét az NDK-ról, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a keletnémet kormányt demokratikus választás legalizálta.
Sokak fejében az az elképzelés uralkodik, hogy az NDK elszegényedett, fura ország volt, amelyben egy politikailag jámbor társadalom élt, az ottani tervgazdálkodás nem volt rosszabb a nyugati piacgazdaságnál. A kommunista párt embergyalázó jellege alig-alig bukkan fel. A megkérdezettek több mint negyven százaléka nem tudta, mikor épült fel a berlini fal, minden harmadik diák keletnémet politikusnak tartotta Konrad Adenauert, az NSZK első kancellárját. A nyugati országrészben született fiatalok világosabban látják ugyan az NDK erőszakrendszerét, de hajlanak arra, hogy kedvező szociális színekben tüntessék fel azt.
A sajtó kommentátorai természetesen felvetik a kérdést, hogy milyen forrásból származhat e politikai vakság? A felelősséget nem lehet kizárólag az iskolák nyakába varrni. Számos keletnémet családban még mindig az elmúlt idők iránti nosztalgia uralkodik, a szülők világképe pedig átragad az utódokra.

Távozik az alkancellár. Családi okok miatt megválik posztjától Franz Müntefering német alkancellár. A kormányfő helyettesének utódja Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata külügyminiszter lesz. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.