A világgazdaság szorításában

Gyurcsány Ferenc emlékezetes őszödi beszédében megemlítette, az ország nem kis mértékben az isteni szerencsének és a külső körülmények szerencsés alakulásának köszönhette, hogy elkerülte a pénzügyi öszszeomlást. Ha a miniszterelnöknek az volt a szándéka, hogy jelezze: nem mindig lesz az ég és a világgazdaság ilyen kegyes a mindenkori magyar kormányhoz, akkor látnoknak bizonyult.

Munkatársunktól
2007. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerencsés alakulás alatt a miniszterelnök az alacsony kamatlábakat, a pénzpiacok likviditásbőségét értette, amely biztosította, hogy a növekedő költségvetési hiányt relatíve olcsó, külső forrásból finanszírozhassa a kormány. A körülmények azóta megváltoztak.
Az emelkedő nyersanyag- és energiaárak árfelhajtó hatása következtében úgy itthon, mint külföldön előbújt és fenyeget az infláció. Állítható ez annak dacára, hogy az USA jegybankja legutolsó kamatdöntő ülésén csökkentésről döntött. Ez a döntés ugyanis már nem az inflációs veszély csekély volta miatt született, hanem a másodlagos ingatlanhitel-piacon kialakult válsághelyzet miatt nehéz helyzetbe került pénzügyi szektor, valamint a tőzsde számára kívánt lélegzetvételnyi szünetet biztosítani – sikertelenül.
Friss hírek szerint a piacokon kialakult válság 400 milliárd dollárnyi veszteséget eredményezhet az elkövetkező egy-két évben, és a neheze még hátravan. A jelenlegi 16 százalékos „bedőlési ráta” emelkedik, és az igazi nehézségek jövő márciustól jelentkeznek. A szektorral foglalkozó magán-előrejelzéseket az OECD-országok központi kutatóintézetének minapi elemzése is alátámasztotta. További következményként az amerikai kereskedelmi bankok általában is csökkentik kihelyezéseiket, ez pedig azt eredményezheti, hogy 2 trillió dollár a gazdasági folyamatokba be sem kerül. Az egyébként is lassuló növekedést (a 2007-es harmadik negyedév 3,9 százalékos növekedése 2008 első negyedévében a felére eshet vissza az USA jegybankja szerint) egy ilyen hitelezési politika tovább fékezheti.
A likviditás tehát eltűnőben van. A tőzsdék világszerte esnek, a befektetők – veszteségeik fedezésére – kénytelenek eszközeiket eladni. A folyamat a Budapesti Értéktőzsdén is látható. Itthon az MNB nem lát lehetőséget további kamatcsökkentésre, és a „kockázati tényezők növekedéséről” beszél. Az infláció magas, és a költségvetési hiány nem strukturális reformok bevezetése, hanem egyszeri intézkedések miatt alacsonyabb. Ez a folyamat hasonló eszközök kizárólagos alkalmazásával nem tartható fenn. A beígért strukturális reformoknak szakértői és elemzői vélemények szerint nyoma sincs. Piaci elemzők a 2009–2010-re beígért 4 százalék feletti éves növekedést illúziónak tartják, megvalósulásához szerintük csodára lenne szükség. Ha viszont nincs reform, akkor megkérdőjeleződik a korábbi, költekezést visszafogó intézkedések értelme. Eredményük maximum annyi, mintha egy hegymászót némi éheztetés után küldünk a legnehezebb fokozatú csúcs meghódítására. A világgazdaság jelenlegi folyamatai a regnáló kormányt az eddigi legnehezebb kihívás elé állíthatják 2008-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.