Csak a kabinet presztízse számított?

A Gyurcsány-kormány az utóbbi másfél évben igencsak megkérdőjeleződött nemzetközi elismertségét erősítendő verte keresztül az Országgyűlésen a lisszaboni szerződés ratifikálását – hangsúlyozta tegnap lapunknak Kelemen András, a Fidesz képviselője.

Zsebõk Csaba
2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelemen András közölte, hogy vasárnap délután a parlament honlapjáról ő sem tudta letölteni a több száz oldalas dokumentumot, ami nem véletlen, ugyanis még a Külügyminisztérium sem tette közzé a pontos fordítást. – Akár egy évünk is lett volna a ratifikálásra, az iszonyatos kapkodásból semmilyen nyeresége nem származott az országnak. Ahogy a szavazás előtt is elmondtam, így nem lett volna szabad megerősíteni a lisszaboni szerződést, ám a Fidesz rendkívül nehéz helyzetbe került – nyomatékosította az ellenzéki honatya, emlékeztetve arra, hogy az ellenzéki szövetség népszavazási kezdeményezéséről a ratifikáció után kellett döntenie a Háznak. – Így a kormányoldal zsarolhatott minket, ám olyan horderejű kérdésről volt szó, hogy nem szabadott volna engednünk – vélekedett Kelemen, aki szerint nem lehetett volna elfogadni egy olyan normaszöveget, amelyet a képviselők nem ismerhettek meg. – Sőt, ha belenézhettünk volna időben, akkor is konzultálnunk kellett volna szakértőkkel a különböző passzusok értelmezési lehetőségeiről – hallhattuk a képviselőtől, aki úgy látja, sok nyitott kérdés maradt, mint például a nemzetállami ivóvíz-stratégia vagy a más állam által kiszabott büntetések hazai végrehajtása.
Tegnap egyébként az Európai Néppárt tagszervezeteinek frakcióvezetői konferenciáján Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője ugyanakkor kifejtette, hogy a lisszaboni szerződés egyik legfontosabb jellemzője az Európai Unió demokratikus karakterének az erősítése.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke tegnapi évzáró sajtótájékoztatóján a dokumentum ratifikálását nem kívánta kommentálni, azt azonban közölte, hogy véleménye szerint a szavazati arány önmagáért beszél.
A lisszaboni szerződést a múlt héten írták alá a tagországok állam-, illetve kormányfői. A dokumentum azután léphet életbe, hogy valamennyi tagállam, valamint az Európai Parlament is megerősíti. A ratifikációs eljárás ezúttal csak Írországban jelent népszavazást – ott ugyanis ez alkotmányos kötelezettség –, a többi államban a törvényhozás erősíti meg a szöveget.

Vállveregetés Brüsszelből. Gratulálni szeretnék Magyarországnak, amiért első országként hagyta jóvá a lisszaboni szerződést – kezdte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatát, amellyel a magyar törvényhozók buzgalmát dicsérte. Szerinte a szavazás azt jelentette, hogy „a magyarok hatékonyabb, demokratikusabb, átláthatóbb
és erősebb Európai Uniót” támogatnak. Barroso reményét fejezte ki, hogy a többi tagország követi Magyarország példáját. Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke szintén „üdvözölte” a „reformszerződés” ratifikálását, „bátorítónak” nevezve, hogy a folyamat ilyen hamar megkezdődött. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.