Hosszú ügyintézésben érdekelt a hivatal

A népesség-nyilvántartó eleve negyvenöt napot kapott az OVB-től, hogy ellenőrizze a Fidesz és a KDNP három népszavazási kérdéséhez összegyűjtött több mint 900 ezer aláírást – mondta lapunknak a hivatal vezetője. Urbán György közölte: az egyeztetés folyamata nem szocialista munkaverseny. Lapunk megtudta, hogy a hivatal a minél hosszabb ügyintézésben érdekelt, a munkatársak ugyanis egy 16 millió forintos különkeretből túlmunkadíjat kapnak.

2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népesség-nyilvántartó abban érdekelt, hogy kitöltse a részére az Országos Választási Bizottság (OVB) határozatában megszabott negyvenöt napos ügyintézési határidőt. A díjazást ugyanis ennek megfelelően számolhatja el. A lapunk birtokába került dokumentumokból az állapítható meg, hogy a Fidesz és a KDNP három kérdéséhez összegyűjtött aláírások ellenőrzését a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) október 29-től november 29-ig kívánta elvégezni. Az iratok tanúsága szerint a munkafolyamatot négy fázisra osztották. Október 29-től november 5-ig az aláírások formai ellenőrzése és számbavétele történt meg, november 6-tól 8-ig további ellenőrzést terveztek, november 9. és 17. között a mintavételre kiválasztott aláírások számítógépes rögzítését végezték, ez után, november 29-vel bezárólag a népesség-nyilvántartó adataival egyeztetik a korábban rögzített aláírásokat.
Információnk szerint a feladatot megbízási díj ellenében, szabadidejükben, tehát például szabadság kivételével végezhették el az erre jelentkező munkatársak.
Urbán György, a hivatal vezetője érdeklődésünkre azt mondta: kérdésenként hatvannyolc munkatárs foglalkozott a vizsgálattal, személyenként hatvankét óra munkaidővel számolva. A hivatalvezető szerint a résztvevők díjazása a köztisztviselői törvény, s nem a polgári törvénykönyv megbízási szerződésről szóló rendelkezései alapján történik. Vagyis túlmunkát számolnak el a résztvevőknek, a tennivaló ellátása ugyanis állami feladat. A kiadások teljes összegéről Urbán György nem beszélt. Azt mondta: nem négy, hanem tizenkét munkafázisra osztották fel az egyeztetés folyamatát. Hangsúlyozta: mivel az OVB október 26-i határozata negyvenöt napos határidőt jelölt ki számukra, a műveletet ezen belül kell elvégezniük. – Az egyeztetés folyamata nem szocialista munkaverseny – tette hozzá. Megismételte, hogy a jövő héten készülnek el a feladattal: akkor tesz majd jelentést az OVB-nek, ám hogy melyik napon, azt nem árulta el.
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője úgy tájékoztatott: az OVB határozatát kísérőlevéllel továbbították a népesség-nyilvántartóhoz. Külön öszszeget, megbízási díjat nem adtak át a hivatalnak, hiszen az aláírások ellenőrzése állami kötelesség. Az OVI vezetője később visszahívta szerkesztőségünket és pontosította közlését. Elmondta: az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium az év elején 16 millió forintot bocsátott a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának rendelkezésére, hogy abból fedezze a népszavazások, népi kezdeményezések aláírásainak ellenőrzésével együtt járó többletköltségeket. Az összeggel a hivatalnak az év végén kell elszámolnia.
Az Országos Választási Bizottság elnöke, Szigeti Péter kérdésünkre elmondta: tegnap levelet kapott Urbán György hivatalvezetőtől a munkák állásáról. A levél tartalmáról annyit árult el, hogy az ellenőrzés befejezéséről később tesz jelentést a hivatal, az időpont azonos azzal, amelyről Urbán György többször nyilatkozott. A levélből nem derül ki, hogy a három kérdéshez tartozó aláírások közül bármelyik csoportnak az ellenőrzését befejezte volna a népesség-nyilvántartó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.