Illés Zoltán: Három csapás

A szerencsi szalmaerőmű, a szlovákiai Tőketerebes széntüzelésű hőerőműve, illetve a polgári gumiégető megépítése esetén egyenként is súlyos károk keletkeznének, mindhárom beruházás kivitelezése azonban környezetvédelmi katasztrófahelyzetet okozhat Északkelet-Magyarországon – hangoztatta tegnap délután megtartott miskolci sajtótájékoztatóján Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa. Emlékeztetett: az égetés nem energiatermelés, hanem hulladékmegsemmisítés.

Tolcsvai L. László
2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Zoltán szerint a magyar kormány úgy tesz, mintha nem tudná, hogy Magyarország az Európai Unió tagállama s mint a közösség tagja be kellene tartania a környezetvédelmi szabályokat. A Fidesz szakpolitikusa állítja: a szaktárca nem fordít kellő figyelmet az ökológiai problémákra, ugyanis ha az ellenkezője volna igaz, bizonyára fellépnének minden olyan beruházás kivitelezése ellen, amely Magyarországnak csak kárt okoz. Illés kijelentette: Fodor Gábor nem képes érvényesíteni Szlovákiával szemben a magyar érdekeket, mert ha nagyobb ambícióval küzdene a környezetkárosító tervek ellen, akkor minden erejét arra fordítaná, hogy megakadályozza a – cseh tőkével támogatott – tőketerebesi (trebisovi) hőerőmű megépítését.
A határ menti város polgárai is tiltakoznak az építkezés ellen – tette hozzá –, hiszen az erőmű éves szinten négymillió tonna kormot és port bocsátana ki, amely leginkább a világörökség részét képező Tokaj-Hegyalján csapódna le, nyilván veszélyeztetve „a királyok borának” tisztaságát. Ráadásul a vízfolyásokon távozó arzén és egyéb veszélyes anyagok kiölnék a Bodrog élővilágát. A szlovákok által készített meglehetősen zavaros hatástanulmány sok mindenre nem tér ki Illés szerint. Csak burkolt utalások jelzik, hogy a depózandó melléktermékekben olyan anyagok dúsulnak fel, mint például a higany, az antimon, az említett arzén, a kadmium, amelyek erősen toxikusak, ugyanakkor egyebek mellett szív- és veseelégtelenséget, magas vérnyomást okoznak.
A szerencsi szalmatüzelésű erőműről szólva Illés Zoltán elmondta, veszélyezteti a borok imázsát, a továbbiakban félő, hogy a szocialista érdekeltségű objektum miatt visszavonják a tokaj-hegyaljai világörökségi státust. A technológia sem jó – állította a fideszes politikus –, hiszen nem égetni kellene, hanem gázzá alakítani az alapanyagot, és azzal villamos energiát termelni. A környezetvédelmi szakember állítja, hogy a helyi káros hatások mellett másik probléma, hogy a közelben nincs elegendő szalma, illetve energiafű, s a Szerencsre tartó sok száz kamion tovább rontja Tokaj-Hegyalja közlekedését, miközben a károsanyag-kibocsátás a sokszorosára emelkedik a dízelfüst miatt.
Illés Zoltán elítéli a Polgárra tervezett autógumiabroncs-égető építésével kapcsolatos elképzeléseket is. Ismeretei alapján „nem lepődne meg, ha a szabad demokraták támogatnák ennek a veszélyes üzemnek a megépítését”. Polgáron a TechCom Kft. építkezne, s évente 49 500 tonna abroncsot égetnének el. – Ez a helyzet azért érdekes – közölte Illés Zoltán –, mert 50 000 tonna alatt nincs szükség hatásvizsgálatra. Nyilván kérdés, vajon mekkora lenne esztendőnként az elfüstölt gumi súlyban meghatározható valódi tömege, s ki ellenőrizné azt? A szakpolitikus utalt arra is, hogy égetéskor dioxinok, illetve rákkeltő hamuanyagok keletkeznének, s a gumiégető egy újabb környezeti veszélyt jelentene Észak-Magyarországon. Illés Zoltán azt mondja, hogy Fodor Gábor miniszter vagy gyenge, vagy támogatja az építkezést, mindenesetre a Fidesz politikusa rámutatott: égetés helyett a darálás volna a célszerű megoldás, a végterméket ugyanis útépítéseknél hasznosíthatnák mint tömítőanyagot. A környezetvédelmi tárca lapzártánkig nem reagált a vádakra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.