A korábban határozatlan idejűre hirdetett sztrájk váratlan, hétfő esti lefújását a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok azzal indokolta: céljuk nem a sztrájk és az ország megbénítása, hanem a társadalombiztosítás értékeinek megőrzése volt, de a széles körű társadalmi tiltakozás ellenére az Országgyűlés elfogadta az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt. Ez megértette velük, hogy azzal a kormánnyal szemben, amely ezt a szégyenteljes döntést vállalta, a szakszervezeteknek esélyük sincs céljuk elérésére. Az új helyzet azonban új törvényes eszközök használatát teszi szükségessé, amellyel megakadályozhatják, hogy a munkavállalók szociális és gazdasági érdekeit sértő jogszabályok hatályba lépjenek. A konföderációk ezért a köztársasági elnökhöz és az Alkotmánybírósághoz fordulnak, továbbá népszavazást kezdeményeznek annak érdekében, hogy a magántőke ne vonulhasson be az egészségbiztosítási rendszerbe. A Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal országos tanácskozást kezdeményez, hogy a civil és szakmai szervezetek, szakszervezetek és az egészségbiztosítás privatizálását elutasító politikai erők közös stratégiát alakítsanak ki az új helyzetben. Az első egyeztetést pénteken tartják, és várják rá mindazokat, akik kifogásolják az üzleti egészségbiztosítás előtt utat nyitó törvényt.
A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete összegyűjti a MÁV törvénytelen intézkedéseit, és az illetékes bíróságnál valamennyit megtámadják, hogy a következő sztrájknál „már ne legyen kedve a munkáltatónak törvénytelen eszközöket igénybe venni”. A szakszervezet szerint a hétfői munkabeszüntetés alatt sok helyen törvénytelenül váltották le és helyettesítették a sztrájkolókat, és volt, akinek szolgálati idejét 12 óra felé meghosszabbították. A MÁV még a munkabeszüntetés alatt kérelmet nyújtott be a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz a határozatlan idejű sztrájk jogellenességének megállapítása érdekében, az ügyben öt napon belül kell döntést hozni.
Tegnap hajnalra egyébként visszaállt a menetrend szerinti közlekedés a vasúton, bár délelőtt még késésekkel közlekedtek a vonatok.
Simon Petrának a római jog sem okoz gondot, de az előző idényből ezt nagyon sajnálja
