Brit földindulás – hogyan veszítette el az uralmat a tory elit?

Ritkán látott erejű politikai földcsuszamlás rázta meg az Egyesült Királyságot 2024 nyarán. A 14 éve kormányzó brit Konzervatív Párt a modern kori történelme legsúlyosabb vereségét szenvedte el, míg az ellenzéki Munkáspárt – nagyobb újító szándék nélkül is – meggyőző többséget szerzett a Westminsterben. Egedy Gergely politológus tanulmánya szerint nem annyira a Munkáspárt győzött, mint inkább a toryk buktak el látványosan – saját hibáik súlya alatt.

2025. 07. 04. 4:44
Borítókép: A Westminster híd Londonban (Illusztráció, forrás: Pixabay)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2019-es diadalmas választás után a konzervatívok komoly lehetőséget kaptak arra, hogy a brexites munkásszavazók támogatásával új társadalmi bázist építsenek ki. Ehelyett széttöredeztek. A migrációs válság kezelésének teljes kudarca, a gazdasági stagnálás, a Covid és az energiaár-robbanás évei alatt a toryk elvesztették hitelüket. Az Egedy által idézett statisztikák szerint 2019-hez képest több mint 7 millió szavazót vesztettek – olyan mértékben, amit a brit jobboldal a második világháború óta nem élt át.

A Farage-hatás: új kihívó a jobboldalon

Nigel Farage, a Brexit atyja, új pártjával – Reform UK – nem csupán belépett a parlamentbe, hanem a Konzervatív Párt válságának egyik legfőbb katalizátorává vált. Bár a brit választási rendszer súlyosan hátrányos a kis pártokkal szemben, Farage mozgalma így is 14 százalékot ért el. Az egyéni körzetekben több tucat helyen második lett, így komoly politikai erőként tűnt fel – különösen a bevándorlás és a közbiztonság kérdéseiben. A Southportban történt sokkoló gyilkosság és az utána következő zavargások csak tovább növelték népszerűségét.

Thatcher öröksége – Badenoch újratölti

A konzervatívok új vezetője, Kemi Badenoch a thatcherizmus modernizált változatát hirdette meg – kemény kézzel, feketén-fehéren. Afrikai származása és karcos bevándorláskritikus álláspontja egyszerre teszi különlegessé és megosztóvá. Thomas Sowell és Roger Scruton szellemi örökségét idézve elutasítja a multikulturalizmust és a „woke” ideológiát, következetesen brit értékrendről beszél. Bár még nem találta meg a megfelelő hangot Farage kihívására, egyes vélemények szerint ő lehet a toryk utolsó esélye a túlélésre.

Starmer: stabilitás ígérete, bizonytalan jövő

A győztes Munkáspárt nem radikális vízióval, hanem a stabilitás és a kormányképesség ígéretével nyert. Keir Starmer nem karizmatikus vezető, de szervezőként hatékony. Az első hónapokban azonban máris kopni látszik a lendület. Az adóemelések és a jóléti kiadások visszafogása több társadalmi csoportban ellenérzést váltott ki, amit Farage ügyesen ki is használ. Közben a Labour csendben közeledne Brüsszelhez, bár a Brexit visszafordítása egyelőre nincs napirenden.

A szigetország válaszút előtt

Egedy Gergely tanulmánya alapján világos: 2024 nem csupán egy választás éve volt, hanem korszakhatár. A brit közélet mély átalakuláson megy keresztül, amelyben új törésvonalak rajzolódnak ki. A bevándorlás, a kulturális identitás és a nemzetközi orientáció kérdései nemcsak a pártokat, hanem a brit társadalmat is megosztják. Az Egyesült Királyság ma egyensúlyoz a rend és káosz határán – a következő évek eldöntik, hogy melyik irányba billen a mérleg.

Borítókép: A Westminster híd Londonban (Illusztráció, forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.