Közéleti jogvitát keltett a katifi lány

Nemzetközi jogelméleti, sőt politikai ügy kerekedett egy szaúdi bírósági döntésből. A helyi törvényszék ugyanis 90 korbácsütésre büntetett egy fiatal nőt, akit ismeretlen férfiak elraboltak, és megerőszakoltak. A bíróság a médiára mutogat és kitart álláspontja mellett, Amerika pedig kampánytémát kerekített az ügyből.

Munkatársunktól
2007. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katifi lánynak hívja a sajtó azt a nőt, aki az ellentmondásos döntés legfőbb szenvedő alanya. A szaúdi városban egy autóban férfiismerősével ülő nőre egy hétfős banda tört rá, és megerőszakolta mindkettejüket a múlt évben. A bíróság az erőszaktevők közül négyet ítélt el emberrablás és nemi erőszak miatt kettőtől kilenc évig terjedő börtönbüntetésére, ám sokak megdöbbenésére a nőt és férfiismerősét 90 korbácsütésre büntette, mivel előzőleg vétséget követtek el. Szaúd-Arábiában ugyanis tilos a nőknek olyan férfiakkal elkülönített helyiségben lenniük, akik nem szoros rokonaik.
Az eset idején 19 éves lány nem hagyta annyiban a dolgot, és fellebbezett. Ügyvédje, az emberi jogi ügyekkel foglalkozó Abdulrahman al-Lahem ráadásul a médiához fordult. Ez lett a lány veszte. A katifi bíróság ugyanis másodfokon 200-ra emelte a lányra mérendő korbácsütések számát, mivel szerintük egy szaúdi polgárnak „nem a médiában kell vitát gerjesztenie, amely nem objektív”, hanem egyszerűen fellebbeznie a bírósághoz. Al-Lahem ügyvédi engedélyét is elvették. A jogász nem ismeretlen a törvényszék előtt, 2003-ban három olyan embert képviselt, akik alkotmányos monarchiát követeltek az abszolutista felfogású királyságban.
Az ügy mélyen megosztotta a közvéleményt. Szaúdi újságok hasábjain tárgyalták az ügyet, s többen rámutattak, az Abdullah király által indítványozott bírósági reformok nem is jöhettek volna jobb időben. A probléma gyökere az, hogy a szaúdi jogrendszer nincs kodifikálva, így a bírón múlik, miként alkalmazza az évezredes szabályokat a XXI. századi életre. Ezen változtatna a szaúdi uralkodó, az Egyesült Államokban azonban nem bíznak Rijád lépéseiben, főként az elnökválasztási kampány miatt. A demokrata elnökjelölt-aspiránsok egymással versengve ítélték el a szaúdi bíróság döntését. Hillary Clintontól John Bidenig mindenki megszólalt, aki a Fehér Házba készül. Washington azonban a döntést szaúdi belügynek nevezte, és nem ítélte azt el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.