Katifi lánynak hívja a sajtó azt a nőt, aki az ellentmondásos döntés legfőbb szenvedő alanya. A szaúdi városban egy autóban férfiismerősével ülő nőre egy hétfős banda tört rá, és megerőszakolta mindkettejüket a múlt évben. A bíróság az erőszaktevők közül négyet ítélt el emberrablás és nemi erőszak miatt kettőtől kilenc évig terjedő börtönbüntetésére, ám sokak megdöbbenésére a nőt és férfiismerősét 90 korbácsütésre büntette, mivel előzőleg vétséget követtek el. Szaúd-Arábiában ugyanis tilos a nőknek olyan férfiakkal elkülönített helyiségben lenniük, akik nem szoros rokonaik.
Az eset idején 19 éves lány nem hagyta annyiban a dolgot, és fellebbezett. Ügyvédje, az emberi jogi ügyekkel foglalkozó Abdulrahman al-Lahem ráadásul a médiához fordult. Ez lett a lány veszte. A katifi bíróság ugyanis másodfokon 200-ra emelte a lányra mérendő korbácsütések számát, mivel szerintük egy szaúdi polgárnak „nem a médiában kell vitát gerjesztenie, amely nem objektív”, hanem egyszerűen fellebbeznie a bírósághoz. Al-Lahem ügyvédi engedélyét is elvették. A jogász nem ismeretlen a törvényszék előtt, 2003-ban három olyan embert képviselt, akik alkotmányos monarchiát követeltek az abszolutista felfogású királyságban.
Az ügy mélyen megosztotta a közvéleményt. Szaúdi újságok hasábjain tárgyalták az ügyet, s többen rámutattak, az Abdullah király által indítványozott bírósági reformok nem is jöhettek volna jobb időben. A probléma gyökere az, hogy a szaúdi jogrendszer nincs kodifikálva, így a bírón múlik, miként alkalmazza az évezredes szabályokat a XXI. századi életre. Ezen változtatna a szaúdi uralkodó, az Egyesült Államokban azonban nem bíznak Rijád lépéseiben, főként az elnökválasztási kampány miatt. A demokrata elnökjelölt-aspiránsok egymással versengve ítélték el a szaúdi bíróság döntését. Hillary Clintontól John Bidenig mindenki megszólalt, aki a Fehér Házba készül. Washington azonban a döntést szaúdi belügynek nevezte, és nem ítélte azt el.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
