Még el sem kezdődött az igazi karácsonyi roham, máris megnőtt a rendőrkapitányságokon a zseblopás miatt tett feljelentések száma. A fővárosban 20 százalékkal több ilyen eset fordul elő, mint néhány héttel ezelőtt. A nyomozók ezért fokozottan ellenőrzik a legfrekventáltabb csomópontokat, nagyobb számban vannak jelen a bevásárlóközpontok, pályaudvarok, aluljárók környékén – ezek lépcsői kiemelten veszélyes helyek –, a buszokon, villamosokon egyaránt. Karácsonyig intenzívebb lesz a rendőri jelenlét. Lipták Csaba, a BRFK zseblopási alosztályának vezetője kérdésünkre elmondta: a zsebtolvajok legtipikusabb trükkje az, hogy meglökik az előre kifigyelt járókelőt vagy utast, például egy hirtelen fékezésre hivatkozva, illetve le- és felszállás közben. Az áldozatok általában semmit nem vesznek észre, és csak otthon fedezik fel tárcájuk, irataik hiányát. A nyomozást nagyban segíti, ha minél előbb jelentjük az esetet, és ha felírjuk igazolványaink számát, mobiltelefonunk adatait. A szolgáltatóktól fontos adatokhoz juthat a rendőrség. Az alkalmi tolvajlásra szakosodott elkövetők jellemzően többszörös visszaeső bűnözők; legutóbb például olyan férfit fogtak el, aki már 29-szer ült emiatt börtönben. A gyanúsítottak előzetes letartóztatása ezért nem okoz gondot, a tetten ért tolvajok a bűnismétlés veszélye miatt szinte mindig őrizetbe kerülnek. Ráadásul, mivel a társadalomra veszélyes bűncselekménynek minősül, az okozott kár értékhatára sem befolyásolja ezt a döntést. Más kérdés, hogy a kapott büntetés elrettenti-e őket a további próbálkozásoktól. Lipták Csaba úgy tudja, hogy például Romániában sokkal szigorúbban járnak el ilyen ügyekben: akár 3-tól 15 évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak a tolvajok. A lopások elkerülése érdekében fontos, hogy értékeinket ne tartsuk hátizsákunk, övtáskánk külső zsebeiben, és csak a szükséges pénzt vigyük magunkkal. Nem ajánlott látványosan használni, majd farzsebbe rakni értékes telefonunkat, a PIN kódokat a kártyák mellett tárolni. Mindig természetes gyanakvással induljunk útnak – tanácsolja az alosztályvezető.
A zsebtolvajok a zsúfolt nagyvárosokat kedvelik legjobban, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is Miskolcon történik a lopások 90 százaléka. A fővároson kívül ez az egyetlen megye, ahol tavaly június óta cirkáló zseblopási csoport is működik. Kompoltiné Jakab Ilonától, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferensétől megtudtuk: a civil ruhás nyomozókból álló speciális egység eredményei, illetve jelenlétük visszatartó ereje máris látványos. Míg 2006 első tíz hónapjában összesen 286, idén már csak 104 zseblopási ügyben indult nyomozás a miskolci rendőrkapitányságon. A megyeszékhelyen a Búza téren és a belvárosban fordul elő a legtöbb trükkös lopás, a rendőrök a város több pontján megerősített létszámmal dolgoznak az ünnepekig, s az áruházakban is járőröznek.
Évente 6-7 ezer zseblopás válik ismertté, a tolvajokat nem könnyű elcsípni. Gyakran többen dolgoznak együtt, és a zsákmányt azonnal átadják társuknak.
Neuer rátámadt Donnarummára, aki horrorsérülést okozott Musialának + videó
