Manipuláció az adatokkal?

Akár az adatlopás lehetőségét és ennek kapcsán esetleges jövőbeli zsarolásokat sem kizáró esetre bukkantunk. A nyáron az akkor még Wekler Ferenc vezette Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács arról döntött, hogy – önbevallások benyújtása révén – világítsák át a pályázati milliárdok felett rendelkező szervezetet. A közigazgatási hivatal jogszabálysértőnek találta a határozatot, s annak újratárgyalását kérte – ez azonban nem történt meg, de az időközben beérkezett borítékokat valakik felbontották, és akár le is másolhatták.

Bóka Máté Ciprián
2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még június végén határozott arról a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács (DDRFT), hogy önbevallásokkal átvilágítják a tanács tagjait, a felügyelőbizottságban helyet foglalókat, illetve a családtagokat. Az ominózus tanácsülésen a döntést óriási vita előzte meg, az indulatos párbeszéd hevében Szabó Loránd, Dombóvár szocialista polgármestere azt indítványozta, hogy a tanács vizsgáljon meg egy pályázatot, amelyben az akkori elnök, Wekler Ferenc családtagjai is érintettek lehetnek. A közelmúltban posztjáról lemondott Wekler erre azzal vágott vissza: jó, de akkor azokat a cégeket is nézzék át, ahol Szabó felügyelőbizottsági tag volt. Az összecsapás végül a Baranya Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, Hargitai János javaslatának elfogadásával zárult, miszerint a tanács, illetve a felügyelőbizottságok tagjai, az ügynökség munkatársai és közeli hozzátartozóik adjanak be önbevallást – három évre visszamenőleg – azért, hogy kiderüljön, a DDRFT által odaítélt pályázatokban érintettek-e. Az akkori elképzelések szerint július közepére várták a beadványokat, s az iratok átvizsgálását egy független könyvvizsgáló végezte volna el. Az önbevallásban érintett 170 személy közül csaknem 140-en be is adták az anyagot, nem sokkal később viszont a Dél-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal törvényességi észrevételt tett az ügyben, miután a határozatot nem találta szabályszerűnek.
A hivatal arra kérte a tanácsot, „határozza meg az adatkezelés célját, jogalapját, az adatkezelésre és feldolgozásra jogosult személyt, az adatkezelés időtartamát és azt, hogy kik ismerhetik meg az adatokat. Rendelkezzen továbbá arról, ki köteles az érintettek tájékoztatására”.
Valamivel később, augusztus 22-én viszont a közigazgatási hivatal szakemberei által az ügynökségen végzett helyszíni vizsgálat során az addig beérkezett s lezárt borítékokat felbontva találták – azaz az adatokat valaki vagy valakik időközben megnézhették, s akár le is fénymásolhatták.
A történtek után a DDRFT csak szeptember 26-án döntött arról, hogy az addigra már felbontott bevallásokat megsemmisítik, s a beérkezett anyagot Wekler Ferenc adja át az adatmegsemmisítőknek.
Wekler a nem mindennapi – akár az adatlopás lehetőségét és ennek kapcsán esetleges jövőbeli zsarolásokat sem kizáró – esettel kapcsolatos érdeklődésünkre csak anynyit közölt, hogy elnöksége alatt a tanács a törvényi rendelkezéseknek megfelelően működött, s határozatai megfeleltek a jogszabályoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.