Tizenhárom fehér folt a feketére színezett Magyarország térképén – így ábrázolható a hazánk területén fellelhető összes szenvedélybeteget befogadó otthon. A valamely függőségben – alkohol, kábítószer, szerencsejáték – szenvedők ellátása szembetűnően hiányos. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) megszüntetése magával vonta a korábban teljes kihasználtsággal működő addiktológiai osztály és szakambulancia, valamint a drogmegelőzési központ és szakambulancia felszámolását. Ez utóbbi esetében az OPNI miniszteri megbízottja szerint a lefolytatott vizsgálatok kimutatták, hogy korábban „túl volt dimenzionálva az ellátás”. – Nem volt kihasználva az ambulancia, inkább gondozóként működött – állította Tasnádi Zoltán. – A kapacitások egy része a Nyírő Gyula Kórházba kerül át, a másik részére pedig pályázatot írunk ki – mondta. Az addiktológiai osztály tekintetében a miniszteri megbízott arról tájékoztatott, hogy az a Szent István-kórház azonos osztályával összevontan fog tovább működni a jövőben.
Mindeközben évről évre növekszik a drogfogyasztók és az alkoholbetegek száma. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium tegnap közzétett kábítószerügyi jelentéséből kiderül, hogy tavaly összesen 15 480 drogfogyasztót regisztráltak, ami az idén öt százalékkal emelkedett. A kezelt heroinfogyasztók és az intravénás használók száma 2000 óta egyre kevesebb volt, a tavalyi évben azonban fordult a helyzet és mindkét esetben 15 százalékkal nőtt ez az arány. – A legfrissebb felmérés szerint növekedés tapasztalható a középiskolásoknál is droghasználat tekintetében – tájékoztatott Portörő Péter a jelentés tartalmáról. A nemzeti kábítószerügyi koordinációs osztály főosztályvezető-helyettese elmondta: a 9. és 11. osztályos tanulók körében 20,3 százalék a drogfogyasztás mértéke, amiből a többség, 17,3 százalék esetében a cannabis, 14,7 százalék esetében az alkohol és a drog együttes alkalmazása a jellemző. Ez utóbbiról kifejtette, leginkább a lányoknál jellemző szerhasználatról van szó.
A kormány nemzeti drogstratégiájáról szólva, ami 2009-ben jár le, a Nemzeti Drog Fókuszpont koordinátora, Varga Orsolya elmondta: vannak területek, ahol nem történt fejlődés, vagy csak csekély mértékű, bukásnak mégsem nevezné mindezt. Forgó Györgyné, a szociális tárca államtitkára az egészségügyi minisztériummal való együttműködésről úgy nyilatkozott: amikor mód és lehetőség van rá, igyekeznek a két területet nem külön kezelni.
Federer zavarba hozta az orosz teniszezőnőt, aki bosszúállásra készülhet + videó
