Már szabadulunk az aprópénztől

Jakubász Tamás
2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Októberben 3,7 millióval több egyforintos és 6,8 millióval több kétforintos áramlott vissza a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB), mint amennyi az adott hónapban forgalomba került. Erre az aprópénzek 1993-as kibocsátása óta még nem volt példa. A jegybank korábban a legkisebb címletű fémpénzekből naponta pótlólag hozzávetőleg egy-egy millió darabot bocsátott ki. Ez azért volt szükséges, mert a kereskedelemben szereplő érmék tíz százaléka elkallódott. Mára azonban az MNB leállította a két címlet gyártását.
Országos reprezentatív felmérést készített az MNB, amelyben azt tudakolta: hallott-e a lakosság arról, hogy márciustól eltűnik az egy- és kétforintos. A megkérdezettek többsége egyetért az aprók bevonásával. A válaszadók kétharmada szerint a legkisebb címletű érmék jóformán semmit sem érnek, használatuk felesleges. A jegybank azért rendelte el a bevonást, mert az egy- és kétforintosok szerepe csekély, forgalomban tartásuk költséges. Az érméket a névérték öt-hatszorosáért állítják elő és feldolgozásuk, tárolásuk, rolnizásuk évente több milliárd forintot emészt fel.
A legkisebb címletű aprókat február 29-ig bárhol elfogadják. Készpénzes vásárláskor a kereskedők egyszerre csak ötven darabot kötelesek átvenni, a bankokban, a postán azonban korlátlanul fizethetünk apróinkkal. A felmérésből kiderül: a megkérdezettek kevesebb mint fele tudta megmondani, mikortól nem fogadják el a legkisebb címletű érméket. Az egy- és kétforintosok beváltása azonban csak száz érméig ingyenes. Nagyobb mennyiség után díjat kell fizetni. Márciustól pedig minden esetben felszámolják a váltás ellenértékét. Érdemes tehát legkésőbb februárban elkölteni az aprópénzt.
A jegybank szerint az egyesek és kettesek eltűnése nem okoz majd jelentős veszteséget a lakosságnak. Készpénzes fizetés esetén márciustól a kereskedők öt vagy tíz forintra kerekítik a számla összegét. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb két forinttal kerülhet többe vagy kevesebbe a nagybevásárlás.
Az MNB úgy véli: összességében előnyös lesz a legkisebb címletek eltűnése. A bevonás bevételhez is juttatja a költségvetést. A jegybank a tervek szerint a már nem használt érméket beolvasztja, és nyersanyagként értékesíti. Becslések szerint egymilliárd darab egyforintos és 900 millió kétforintos van jelenleg forgalomban. A majd kétmilliárd érme súlya meghaladja a három és fél ezer tonnát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.