Októberben 3,7 millióval több egyforintos és 6,8 millióval több kétforintos áramlott vissza a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB), mint amennyi az adott hónapban forgalomba került. Erre az aprópénzek 1993-as kibocsátása óta még nem volt példa. A jegybank korábban a legkisebb címletű fémpénzekből naponta pótlólag hozzávetőleg egy-egy millió darabot bocsátott ki. Ez azért volt szükséges, mert a kereskedelemben szereplő érmék tíz százaléka elkallódott. Mára azonban az MNB leállította a két címlet gyártását.
Országos reprezentatív felmérést készített az MNB, amelyben azt tudakolta: hallott-e a lakosság arról, hogy márciustól eltűnik az egy- és kétforintos. A megkérdezettek többsége egyetért az aprók bevonásával. A válaszadók kétharmada szerint a legkisebb címletű érmék jóformán semmit sem érnek, használatuk felesleges. A jegybank azért rendelte el a bevonást, mert az egy- és kétforintosok szerepe csekély, forgalomban tartásuk költséges. Az érméket a névérték öt-hatszorosáért állítják elő és feldolgozásuk, tárolásuk, rolnizásuk évente több milliárd forintot emészt fel.
A legkisebb címletű aprókat február 29-ig bárhol elfogadják. Készpénzes vásárláskor a kereskedők egyszerre csak ötven darabot kötelesek átvenni, a bankokban, a postán azonban korlátlanul fizethetünk apróinkkal. A felmérésből kiderül: a megkérdezettek kevesebb mint fele tudta megmondani, mikortól nem fogadják el a legkisebb címletű érméket. Az egy- és kétforintosok beváltása azonban csak száz érméig ingyenes. Nagyobb mennyiség után díjat kell fizetni. Márciustól pedig minden esetben felszámolják a váltás ellenértékét. Érdemes tehát legkésőbb februárban elkölteni az aprópénzt.
A jegybank szerint az egyesek és kettesek eltűnése nem okoz majd jelentős veszteséget a lakosságnak. Készpénzes fizetés esetén márciustól a kereskedők öt vagy tíz forintra kerekítik a számla összegét. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb két forinttal kerülhet többe vagy kevesebbe a nagybevásárlás.
Az MNB úgy véli: összességében előnyös lesz a legkisebb címletek eltűnése. A bevonás bevételhez is juttatja a költségvetést. A jegybank a tervek szerint a már nem használt érméket beolvasztja, és nyersanyagként értékesíti. Becslések szerint egymilliárd darab egyforintos és 900 millió kétforintos van jelenleg forgalomban. A majd kétmilliárd érme súlya meghaladja a három és fél ezer tonnát.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
