Maradnak a szeméthalmok

Nincsenek pontos adatok arról, mennyi illegálisan lerakott hulladék található az országban, de több tízezer, akár százezer tonna is lehet. A felelősök nem érhetők utol, az intézkedés körülményes, a bírságolás hasztalan. A tavalyi egyszázalékos adófelajánlásokból ugyan szép summa jött össze, de lehet, hogy ez is csak egyszeri lehetőség marad. A rendőrség két éve mindössze hat, tavaly viszont már 151 illegális hulladékelhelyezési ügyben nyomozott.

Berta Hajnal
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta gondot jelent hazánkban az illegális hulladéklerakás, nemrégiben zárult le az a nyomozás, amit tavaly csaknem ötezer tonna német szemét ügyében indított a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság. A botrány év elején életre hívta a társhatóságok szorosabb együttműködésére épülő zöldkommandót, de látványos eredményeket ez az összefogás sem hozott. A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) kezdeményezésére az idei bevalláskor a hulladéklerakók felszámolására is felajánlhatták adójuk egy százalékát a polgárok. Perneczky László, a szervezet munkatársa úgy tudja, ez csak egyszeri lehetőség volt, a jövő évi költségvetésbe már nem kerül be. A pénz – összesen 245,8 millió forint – a környezetvédelmi tárcához került, jövőre főként civilekkel együttműködő önkormányzatok pályázhatnak majd kisebb-nagyobb összegekre, a kiírás várhatóan jövő év elején jelenik meg.
Arról, hogy az szja egy százaléka jövőre mire fordítható, nem a környezetvédelmi tárca, hanem a parlament dönt a költségvetés szavazásakor. A minisztérium továbbra is támogatja ezt a célt – közölte lapunkkal a tárca sajtóosztálya.
A Humusz becslése szerint nagyjából tizenötezer illegális lerakó és csaknem százezer köbméter szétszórt szemét lehet az országban. Ezek feltérképezését segíti a szövetség Tájsebészet nevű kampánya, amely mára kicsit elfáradt, de a forrásbővüléssel ez is új lendületet kaphat. Perneczky hangsúlyozta, hogy az évi csaknem ötmillió tonna kommunális hulladékhoz képest ez a mennyiség kevésnek tűnhet, mégis akut problémáról van szó. Kevesen tudnak a legális lerakókról, pedig sok helyütt bizonyos határig ingyen is letehetnék a szemetüket.
A forráshiány mellett a természetvédelmi felügyelőségeknél jelentős létszámleépítés is nehezíti a felderítést és felszámolást, ártalmatlanítást. Tolcsvai Rózsa, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatóhelyettese kérdésünkre kifejtette, hogy tevékenységüknek számos korlátja van. Jogalkalmazóként gyakran a jogalkotók és a türelmetlen lakók, illetve a természetvédők közt őrlődnek. Csak az idén eddig majdnem négyszáz bejelentést kaptak illegális telepekről, de képtelenek mindenhová azonnal eljutni. Kevesen vannak és rendkívül leterheltek a felügyelők. Mindig a jogszabályi előírásoknak megfelelően kell dolgozniuk, ami olykor igen hosszadalmas ügyintézést jelent. Hetek, hónapok telhetnek el, mire szabályszerű nyomozással, többször vissza-visszatérve kiderítik: kié a terület, ki rakhatta le a szemetet, majd elegendő bizonyíték megszerzése után kiszabják a bírságot és felszámolásra kötelezik a vétkest. Hiába azonban az alapos munka, ha a határozatokat megtámadják vagy egyszerűen át sem veszik a levelet a megbírságoltak, és előfordul, hogy életveszélyesen megfenyegetik a felügyelőket. Mindezek ellenére – ahogy Tolcsvai Rózsa hangsúlyozta – egyre jobb a felderítettségi arány és nő a bírságok száma is, pár tízezrestől akár többmilliós nagyságrendű is lehet a büntetés. A társhatóságokkal való intenzívebb együttműködés bizonyos helyzetekben megkönnyíti a munkájukat, de feladataik számát nem csökkenti.
Az illegális szeméthalmok elleni küzdelem talán a szűkös költségvetésű kistelepüléseken jelenti a legnagyobb gondot, ahol felelős híján végül az önkormányzatnak kell gondoskodnia az eltakarításukról. Különösen fontos a rend a látogatottabb, turisták által kedvelt falvakban, kisvárosokban, mint például Verőcén. Bethlen Farkas polgármester azt mondja, megbirkóznak az illegális hulladékkal. A településen önkormányzati teherautóval szedik a szemetet, és évente többször szerveznek falutakarítást helyi önkéntesek segítségével.
Előfordul, hogy maga az önkormányzat követ el jogsértést. Néhány éve a nagykanizsai helyhatóság megbízásából helyeztek el nagy mennyiségű építési törmeléket ideiglenesen az ipari park négyhektárnyi területén. Az ügyben november végén feljelentést tett a város jelenlegi polgármestere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.