Megsemmisített CIA-videók

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség 2002-ben videóra vette két terroristagyanús személy kihallgatását, majd a felvételeket, amelyeken „kemény vallatási módszereket” alkalmaztak, 2005-ben megsemmisítették – közölte a The New York Times.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy időben azzal semmisítették meg a videókat, hogy a washingtoni kongresszus az ügynökség titkos őrizetbevételi programja körül vizsgálódott – írta jelenlegi és egykori kormánytisztviselőkre hivatkozva az MTI által idézett újság. A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) információkat titkolhatott el a törvényhozás, a bíróságok és a 9/11-es bizottság elől – állapította meg a lap. Michael Hayden CIA-igazgató – miután megtudta, hogy a The New York Times pénteki számában közölni készül a cikket – egy belső levélben csütörtökön közölte: a szalagok megsemmisítéséről „az ügynökségen belül” döntöttek, mivel meg akarták védeni a kihallgatást végző tiszteket, és mert a felvételeknek már nem volt hírszerzési értékük. Hayden magyarázata szerint ha a szalagokat valaki kiszivárogtatta volna, fény derült volna a kihallgatótisztek személyazonosságára, miáltal ők és családjuk veszélybe kerülhetett volna, az al-Kaida és követői bosszút esküdhettek volna ellenük. A videók megsemmisítése a Human Rights Watch jogvédő csoport szerint bűncselekménynek minősül.
A CIA egy hónapja ugyancsak „késve” közölte, hogy felvételek készültek arról is, amikor kihallgatták a 2001. szeptember 11-i merényletek egyik előkészítőjét, Zacarias Moussaouit. A terroristagyanús személyek őrizetbevételi és kihallgatási programjának létét George Bush elnök 2006-ban ismerte el. A programban olyan kegyetlen módszereket alkalmaztak a foglyok ellen, mint a kínzásnak minősülő vízbefojtásos technika.
Michael Hayden csütörtöki levelében közölte: „új technikákra volt szükség” ahhoz, hogy szóra bírják a terroristagyanús foglyokat. Bush jóváhagyta a keményebb módszerek használatát. A technikák „törvényesek, biztonságosak és hatékonyak” voltak – állította. Hayden az információk elhallgatásának vádját előre kivédve azt írta, hogy a kongresszust értesítették a szalagok megsemmisítéséről.
Jane Harman kaliforniai képviselő – a hírszerzési bizottság akkori rangidős demokrata párti tagja, egyike a kongresszus azon négy tagjának, akit értesítettek a videókról – írásban ellenezte a felvételek megsemmisítését. Peter Hoekstra republikánus képviselő, aki 2004 és 2006 között az alsóház hírszerzési bizottságának elnöke volt, közölte: őt senki sem informálta a videók létezéséről vagy megsemmisítéséről.
A The New York Times egy nappal azután hozta nyilvánosságra a videók megsemmisítésének hírét, hogy a képviselőház és a szenátus hírszerzési bizottságai egyetértésre jutottak egy törvényjavaslatról, amely megtiltaná a CIA-nak a „kiterjedt kihallgatási technikák” alkalmazását. A Fehér Ház már csütörtökön jelezte, hogy az elnök megvétózza a tervezetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.