Vádemelési javaslattal zárta le a nyomozást a rendőrség a Németországból jogellenesen importált szemétbálák ügyében. A nyomozás adatai alapján kiderült, hogy 2006 júliusától 2006 végéig több mint négyezer tonna német eredetű hulladék érkezett illegálisan Magyarország területére. A hulladékot összesen húsz helyszínen helyezték el, többnyire tanyákon, hulladéklerakókban és tsz-majorokban. Ismert, az ügyben a kiskunmajsai polgármesteri hivatal feljelentése alapján indult nyomozás 2006. december 7-én, hulladékgazdálkodás rendjének megsértése gyanújával.
Összességében a nyomozás azt állapította meg, hogy a teljes hulladékmennyiség behozatalát két férfi szervezte, és az összes többi gyanúsított kettejük megbízásából végezte a felmerülő tevékenységek – fuvarszervezés, lerakóhely-felkutatás, lerakodás – valamelyikét, vagy működött közre a szállítmányok engedély nélküli elhelyezésében. Az igazságügyi környezetvédelmi szakértő egyértelműen megállapította, hogy a bálák zöme – amelyekben többek közt olajosflakonok, használt pelenkák és elektronikai hulladékok is voltak – veszélyes hulladéknak minősül. Az ügyben a napokban zárult le a nyomozás, s a rendőrség még ezen héten vádemelési javaslattal nyújtja be az iratokat az ügyészségnek mind a 19 gyanúsított ellen, hulladékgazdálkodás rendjének megsértése, valamint köz- és magánokirat-hamisítás gyanújával. A gyanúsítottak között van a kunbajai polgármester és felesége is: vélhetően ők szervezték a német kommunális szemét Magyarországra hozatalát. A kunbajai polgármestert, a több bűnügyben, többek között olajszőkítésben jogerősen elítélt Halász Istvánt és feleségét, a szeméttömeg hasznosításával foglalkozó Szinkron ’99 Kft. ügyvezetőjét három gyanúsítottal együtt korábban előzetes letartóztatásba is helyezték, de jelenleg már mindegyikük szabadlábon védekezik.
Közben 2007. június 20-tól július 31-ig a magyar zöldhatóságok aktív közreműködésével folyamatosan zajlott a hulladékok visszaszállítása. 2007. július 31-ig összesen több mint 1800 tonna hulladékot vittek vissza Németországba. Ács, Hetényegyháza, valamint a kunbajai és kiskunmajsai volt laktanyák területéről a teljes baden-württembergi eredetű hulladékmennyiséget visszaszállították.
Az ügynek volt egy egészen érdekes mellékszála is. Ismert, a Halas TV stábja tavaly egy Pirtó közelében található illegális német szemétlerakónál forgatott, amikor a tanya tulajdonosa és testvérei rájuk támadtak, betörték autójuk ablakát, majd több kilométeren keresztül, a rendőrségig üldözték őket – mindezt az operatőr rögzítette. A rendőrség később a felvételek alapján szabott ki 14 ezer forintos bírságot, mert a riporter nem csatolta be a biztonsági övét, s kézben tartott mobillal telefonált. Az ügyészség törvénysértőnek nyilvánította a határozatot, és annak hatályon kívül helyezését indítványozta; az eljárást augusztus 10-én a rendőrség megszüntette. Végül Bencze József országos rendőrfőkapitány vizsgálatot rendelt el, hogy kiderüljön, ki hibázott a jogtalanul megbírságolt kiskunhalasi tévés ügyében.
Gyapjas veheti a kalapját? Még szinte munkába sem állt, lehet, hogy máris távozik posztjáról Gyapjas József, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség új igazgatója. Gyapjast november elején nevezte ki Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter, előzőleg az Alsó-Tiszavidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója volt. Úgy tudjuk, hogy az új igazgatónak csak biológia–-kémia szakos tanári diplomája van, holott a hatályos 9/1995 kormányrendelet szakmérnöki végzettséget ír elő. Információink szerint a tárcát többen is figyelmeztették, hogy Gyapjas nem rendelkezik a megfelelő végzettséggel. Kérdésünkre a tárca sajtóosztályán annyit mondtak: vizsgálatot indítanak az ügyben. (V. T.)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
