Továbbra sem látni, hogy a minisztériumok a korábban ígértek szerint saját magukon takarékoskodnának, az adó- és járulékemelések azonban megtették jótékony hatásukat – mutatják a Pénzügyminisztérium (PM) legfrissebb adatai. Ezek szerint az államháztartás eredményszemléletű hiánya – a konvergenciaprogramban szereplő GDP-arányos 6,2 százalék helyett – az idén várhatóan 6 százalék lesz, míg az önkormányzatok nélkül számolt pénzforgalmi deficit várhatóan 1353 milliárd forintot tesz ki. Ez jelentős hiánycsökkentés a múlt évhez képest, ám a magyar deficitmutató még mindig messze a legroszszabbnak számít a 27 tagú Európai Unióban.
A hiánycél módosítását Tátrai Miklós, a tárca államtitkára tegnap két tényezővel indokolta. Egyrészt a korábban vártnál nagyobb lehet a hazai vállalkozások december 20-i adófeltöltési kötelezettsége, másrészt a korábban gondoltnál várhatóan kisebb részt használnak fel a tárcák pénzmaradványaikból. A büdzsét emellett jelentős mértékben segítette a megszorítások nyomán felgyorsult pénzromlás. A szegények adójának is nevezett infláció éves átlagban – a kormány által tervezett 6,2 százalékkal szemben – az idén eléri a 8 százalékot. A fogyasztáshoz kapcsolt adók 102 milliárd forinttal, míg a személyijövedelemadó-bevételek 49 milliárd forinttal lesznek nagyobbak a költségvetési törvényben szereplő mértéknél. A vártnál magasabb infláció ugyan a nyugdíjkiadásokat is megemelte, ám az ehhez kapcsolódó pluszkiadás a felét jelenti a többletbevételeknek.
Mindeközben folytatódott az államadósság növekedése. Januártól november végéig a költségvetés forint- és devizaadóssága 1006 milliárd forinttal gyarapodott, az adósságállomány így a múlt hónap végén elérte a 15712,1 milliárd forintot. Az államadósság után a büdzsének ez évben is tetemes kamatterhet kell fizetnie. A PM legfrissebb előrejelzése szerint a kamatteher 985 milliárd forintot tesz majd ki. Az összeg csaknem a duplája az idei társaságiadó-befizetéseknek. Az államadósság jövőre tovább emelkedik, a konvergenciaprogram alapján eléri a GDP 66,1 százalékát.
A büdzsé számai továbbra sem utalnak arra, hogy az állam elkezdte volna magán a spórolást. A költségvetési szervek előirányzataira fordított kiadások a tervezett 3868 milliárd forint helyett ebben az évben elérik a 4156 milliárd forintot, ami 288 milliárd forintos túllépést jelent. Jövőre az állam az idei évhez képest csaknem hat százalékkal fordíthat többet a működési költségeire, ez pedig meghaladja a jövő évre tervezett infláció mértékét.
Ez az ország lett Ukrajna egyik legnagyobb szekértolója
