A kormány által elfogadott koncepció még arra is kitér, hogy a magyar iskolákban oktató pedagógusokat is szlovák nyelven kell tanítani. Ennek megfelelően a dokumentum nem említi sem a nyitrai Konstantin Egyetem nemzetiségi karát, sem a révkomáromi Selye János Egyetem sorsát, vagyis azt a két intézményt, ahol jelenleg magyar pedagógusképzés zajlik. A szlovák nyelv oktatásának javítása céljából azonban kitér még arra, hogy a magyar iskolákban az igazgatóságnak biztosítania kell a szaktantárgyak szlovák nyelvű oktatását is, amennyiben akár csak egy szülő is erre kéri az intézmény vezetését.
*
Kísért a múlt – mondja a koncepcióval kapcsolatban Szigeti László, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) parlamenti képviselője, volt oktatási miniszter. Emlékeztet arra, hogy a harmadik Meciar-kormány idején a nemzeti párti oktatási miniszter asszony, Eva Slavkovská terjesztett be hasonló koncepciót, amely „alternatív oktatásként” került a köztudatba, s annak is az volt a lényege, hogy a magyar iskolákban több szaktantárgyat is szlovák nyelven oktassanak. Akkor a szlovákiai magyarok tízezrei tiltakoztak a koncepció ellen, amelyet végül az Európa Tanács nyomására és az Európai Unió diplomáciai jegyzéke miatt Vladimír Meciar visszavont. Szigeti szerint a magyar oktatásügy elleni újabb támadással szemben minden eszközzel fellép az MKP, „ha kell, akár polgári engedetlenséget is meghirdetünk”.
Az oktatási minisztérium az elfogadott koncepció alapján a jövő év első negyedévében dolgozza ki a kisebbségi oktatást szabályozó új törvénytervezetet, amely a tárca elképzelése szerint már 2008 szeptemberében életbe lépne.
A nyári munkák kezdetkor megnő a diákszámlákat nyitó családok száma, ezekre érdemes figyelni
