Alakulata az ön kezdeményezésére csatlakozott az Európai Néppárthoz. EP-listavezetői pozíciója minek tulajdonítható: munkája elismerésének vagy pártja nemzetközi ambícióinak?
– Hozzájárulásommal a párt európai szinten is látványos meneteléssel vált tavaly novemberben a néppárt teljes jogú tagjává. Másrészt védelmi miniszterként tevékenységem jelentős része a kül- és biztonságpolitikai kapcsolatok ápolásából állt: első mandátumom idején Románia még NATO-tag sem volt, a második idején már EU-tagállam lett. Pártom nagy hangsúlyt helyez a brüsszeli képviseletre, amelyet a nemzedékek szolidaritását, valamint a szakértelmet tükröző jelöltlistánk is bizonyít. Sőt miközben mindenki szubszidiaritásról beszél, mi megvalósítjuk ezt: más román pártokkal ellentétben EP-listánk első 17 helyezettje közül mindössze ketten bukarestiek.
– A PD jelenlegi 40 százalékos népszerűsége többek között a volt pártelnök, Traian Basescu közkedveltségének köszönhető. Hosszú távon is hasznos, ha az államfővel azonosítják önöket?
– Traian Basescu négy éven keresztül vezette a PD-t, azelőtt sokáig alelnök volt, neve összeforrt a pártéval. Ez természetes, hiszen ugyanígy a román szociáldemokrata pártot Ion Iliescuval, a Fideszt pedig Orbán Viktorral azonosítják. Mindenképp hasznunkra válik, hiszen Basescu széles körű társadalmi támogatottságnak örvend.
– Belpolitikai és nemzetközi tekintetben milyen jelentőséggel bír, hogy az államfő elítélte a román kommunizmus rémtetteit?
– Basescu véglegesen szakítani akart a múlttal, hiszen sajnos a román politikai osztály és a társadalom egy része körében ma is hallani nosztalgikus hangokat. Holott, ahogyan azt az elnök is megállapította, törvénytelenül működött a kommunista rezsim, hiszen erőszakkal került hatalomra. Ennek a hivatalos szinten kifejezett gesztusnak a lengyel példát kivéve nemigen volt előzménye a volt kommunista országokban. Magyarországon mindez elsősorban az 1956-os forradalom esetében észlelhető.
– Többévi együtt kormányzás után pártja kifejezetten rossz viszonyt ápol az EPP másik romániai tagjával, az RMDSZ-szel, és ennek egyik oka, hogy nem támogatják a kisebbségi törvénytervezet parlamenti elfogadását.
– Nem támogatunk egyetlen törvényt sem, amely Románia egységes, nemzetállami jellegét érinti. Kifejtettük az EPP-ben is, hogy a tervezet nem európai, nem alkalmazható Romániában, így a néppárt Románia belügyének tekinti a kérdést. Számunkra világos, hogy az RMDSZ vezetőinek az elmúlt időszakban tanúsított radikális magatartása a választási kampánnyal, a szövetség és Tőkés László közötti összecsapással magyarázható.
– A PD helyzete sok tekintetben hasonló a Fideszéhez: toronymagas népszerűség, ám ellenzékben. Milyen esély van Romániában jobbközép kormányzásra?
– Egyelőre csak az biztos, hogy a jövő nyáron helyhatósági választások lesznek, ám nem hiszem, hogy sor kerül országos megmérettetésre is. Nagy esély van ugyanis arra, hogy az EP-megmérettetés után a jelenlegi liberális–RMDSZ-kormányhoz társuljanak a szociáldemokraták és a konzervatívok is, és ez a koalíció egészen 2009 márciusáig kitolja a parlamenti választásokat. Ettől függetlenül remélem, mihamarabb jobbközép kormánya lesz Romániának. A siker egyik előjele a PD magas népszerűsége, valamint a baloldal Európa-szerte tapasztalható válsága. A Fidesznek is, pártomnak is érdeke egy olyan együttműködés, amely révén elérjük, hogy mihamarabb mindkét alakulat kormányra kerüljön.
Manfred Weber parancsára ültek Magyar Péter képviselői ukrán zászlós pólóban az Európai Parlamentben