(Kolozsvár)
Előzetes vizsgálatok szerint vándormadarak fertőzték meg a madárinfluenza vírusával a kelet-romániai Tulcea megyében elpusztult háziszárnyasokat. A bukaresti állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság a járványügyi vizsgálatok alapján tegnap arra a következtetésre jutott, hogy a Duna-deltában fekvő Murighiol településre vadmadarak hurcolták be az emberre is veszélyes H5N1 típusú kórokozót. Miként megírtuk, az állatbetegséget a falu egyik háztáji gazdaságában fedezték fel szerdán, miután a tulajdonos tömeges baromfihullásról tájékoztatta az állatorvost. Ezzel egy időben kisebb pánik tört ki a romániai járványügyi szakértők körében, miután kiderült, hogy a család ugyancsak elpusztult macskája minden bizonynyal szintén a madárinfluenza vírusától fertőződött meg. Marilena Tertis, a Tulcea megyei állat-egészségügyi igazgatóság vezetője közölte, a tetemet fertőtlenítés közben fedezték fel a szakértők, a családfő pedig beismerte, hogy a macska is evett az általa két héttel ezelőtt befogott vadmadarak belsőségeiből. Az Egészségügyi Világszervezet egyébként már az év elején arra figyelmeztetett, hogy a madárkór sújtotta övezetekben el kell zárni a húsevő háziállatokat is, mivel bizonyítottan ezekre is átterjed a vírus. Az első, 2005 októberében felbukkant madárinfluenzás eset óta Romániában még nem mutatták ki húsevőben a H5N1-es vírust.
A Murighiol valamennyi háztáji gazdaságára kiterjesztett ellenőrzések egyelőre nem mutattak ki további madárinfluenzás megbetegedéseket. Ennek ellenére a román hatóságok enyhébb, tíz kilométeres hatósugarú vesztegzár alá vonták a települést, ahol nem vonják kényszervágás alá a baromfiállományt, élő szárnyast és állati eredetű terméket azonban tilos kivinni. A megelőző intézkedéseket ugyanakkor kiterjesztették a szomszédos megyékre is, ahol az elmúlt két napban kétszáz vad-, illetve háziszárnyasból vettek mintát az állatorvosok. Ezzel egy időben a madárkór sújtotta faluban emberi influenza elleni védőoltásban részesítettek ötszáz helybélit, az intézkedést pedig kiterjesztik a teljes lakosságra.
Az Európában páratlan élővilágáról híres Duna-deltában tevékenykedő idegenforgalmi ügynökségek és szállodák tulajdonosai abban bíznak, hogy a vírus nem üti fel fejét más településeken is, mivel ez csődbe juttatná az ágazatot. Tavaly a deltai turizmusban működő cégeknek körülbelül tízmillió eurós veszteséget okozott a madárkór által elriasztott turisták távolmaradása, és emiatt többek között a hatóságokat is okolják, mivel a vadászattal együtt betiltották a sporthorgászatot is, noha a vírus a halra nem terjed át. A madárinfluenza romániai megjelenése miatt tegnap a szófiai mezőgazdasági minisztérium megtiltotta az élő szárnyasok értékesítését Bulgária hat északi megyéjében.
Weybridge-be küldték a mintákat. Az Európai Bizottság közleménye szerint a Romániából származó mintákat elküldték a közösség weybridge-i referencialaboratóriumába további vizsgálatok céljából. A testület közölte azt is, hogy a román hatóságok a betegség gyanújának felvetődésekor azonnal alkalmazták a bizottság által megkövetelt intézkedéseket. A helyzetet a tagállamok a jövő héten megvitatják az élelmiszerlánc állandó bizottságban, meghatározzák a kockázati övezetet és az azt körülvevő pufferterületet. (L. I.)
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés