Szegény magyar társadalmi elit

 O L V A S Ó

Varga Klára
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedves írók, költők, nincs min siránkozni, megvan az új alkotói életpályamodell! Be kell állni szocialista EP-képviselőnek, s akkor garantált a megélhetés, a szabadidő, a brüsszeli eső biztosítja a búbánatos alaphangulatot, valamelyik jelentősebb könyvkiadó pediglen azt, hogy karácsony előtt kemény borításban, nagy dérrel-dúrral megjelenjen az a bizonyos évi egy regény.
Lám, Lévai Katalin sem adja fel, bolond lenne, ha egyszer akad elegendő lúzer, aki a valódi szabadságjogok híján hangoztatott elvecskéktől várja sorsa jobbra fordulását. Lelkesen bólogat is, ha arról olvas, hogy csak a meleg férfi a jó férfi, a többi meg szörnyeteg, vagy hogy nem szabad balkánozni, mert az is rasszizmus ám! Észre sem veszi közben, hogy a politikus asszony legfrissebb, Vörös szőnyeg című dolgozatában mi mindent adagol be neki a tápanyagban szegény emberi jogi koszt mellé.
Vegyük csak a 98. oldalon kezdődő villamosmegállós jelenetet: „Az emberek lökdösődtek és tiporták egymást kint és bent egyaránt. Akik már nem tudtak befurakodni az üvegtető alá, csőcseléknek neveztek mindenkit, akire éppen nem zúdult rá a vihar.”
Ebben a két mondatban igen sok a talány. Felmerül például, hogy képviselő asszony igen régen utazhatott tömegközlekedési eszközön errefelé, és ezért nem tudja, hogy a villamosozó, buszozó, vonatozó emberek esőben, hóban, legalábbis amíg nem jön a járgány, némán, leszegett fejjel tűrnek, mint a birkák. Gyanítható persze az is, hogy a miniatűr életkép inkább a két többé-kevésbé karrierista főhős találkozását alapozza meg szociológiailag, jelentése pedig ez: az emberek azért tülekszenek a rendszerváltás óta, hogy ne szakadjanak le anyagilag, társadalmilag, de a helyek száma véges, és aki kiszorul a biztonságos helyzetből, csúnyákat mond arra, aki rendre megússza a viharokat. Tudjuk, hogy Brüsszel messze van, de azért illene tudni, hogy csőcselékezni nem a jóból kiszorultak szoktak, hanem akik bentről féltik a biztonságukat a harciasabb leszakadóktól.
Ebben a viharban és ebben a megállóban találkozik egymással egy sikeres, tehetséges színésznő és egy nős politikus, és szeretők lesznek. A nagyon karrierista politikus a politikát és két évtizede mögötte álló feleségét választja végül, nem a kezelhetetlen és alkoholista színésznőt. A színésznő pedig öregszik, a kritikusok nem értenek semmihez, és hülyeségeket írnak róla.
Mit üzen hát ezúttal Lévai Katalin az ő lúzerközönségének? Azt üzeni nekik, hogy továbbra is maradjanak nyugton, fosszák ki magukat becsülettel napról napra lelkileg és szellemileg, ne utálják, hanem inkább nagyon szeressék és sajnálják azokat, akik betörtették magukat a biztonságba, mert lám, ők sem boldogok, nagyon kell nekik harcolni azért, hogy emberek tudjanak maradni, meg fel tudjanak nőni, és maradjon a karrier is, és nem biztos, hogy sikerül.
Igaz, hogy lúzernek lenni sem feltétlenül olyan jó. De lúzer és lúzer közt is van különbség. Megdöbbentő például, hogy a színésznő gangszínházi gyerekkorát, a bérházi miliőt, az ott élő egyszerű emberek világát milyen rideg színekkel, élettelenül, elnagyoltan, durván, csaknem ellenszenvvel adja vissza a történet, pedig állítólag az a rész önéletrajzi ihletésű.
De vannak másmilyen lúzerek is, napjaink Lévai Katalinjának kuncsaftjai. Az ő lecsőcselékezéstől való félelmük, az ő szilárd lúzerhitük a garancia arra, hogy az egyre dekadensebb (vesztét érző?), a valódi emberi szabadság képviseletében ellenérdekelt magyar balliberális társadalmi elit még elsajnálgathatja magát egy ideig viharvédett tetői alatt.
(Lévai Katalin: Vörös szőnyeg.
Alexandra Kiadó, 2007, 2499 Ft)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.