Sziliben bíznak a szakszervezetek

Szili Katalin házelnöknél találkozott tegnap a hat országos szakszervezeti konföderáció vezetője, közülük a két MSZP közeli szervezet vezetője ezután Kiss Péter kancelláriaminiszterrel tárgyalt – értesültünk. Úgy tudjuk, hogy az érdekvédők MSZP-n belüli támogatókat keresnek az egészségbiztosítási reform megbuktatásához.

Bákonyi Ádám
2007. 12. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érdekvédők az egészségbiztosítás átalakítása ellen, múlt szombaton tartott demonstrációjuk után petíciót juttattak el az Országgyűlés elnökéhez, amelyben arra kérték Szili Katalint, hogy a törvényhozás felfüggesztésével segítse elő az érdemi társadalmi párbeszéd létrejöttét a rendszer átalakításáról. A szövetségek emellett a szocialista országgyűlési képviselőket is kérték, hogy ne a pártfegyelem, hanem lelkiismeretük, választóik akarata szerint voksoljanak. A szakszervezeti vezetők megerősítették, hogy a petícióról egyeztettek tegnap Szilivel, ugyanakkor csak annyit mondtak: remélik, a találkozó hozzájárulhat ahhoz, hogy az MSZP meghallja kérésüket. Információink szerint az egyeztetés után a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnökei Kiss Péterrel találkoztak. Pataky Péter lapunknak cáfolta, hogy a kancelláriaminiszterrel az egészségbiztosítás reformjáról egyeztettek volna. Az MSZOSZ elnöke azt mondta, a Társadalmi megújulás operatív program pályázatairól tárgyaltak Kissnél, amelyben az MSZOSZ és a SZEF is érdekelt.
A Liga szakszervezetek szerdán megtartott társadalmi szolidaritás napja mögül az Autonómok után kihátrált az MSZOSZ és a SZEF is, amikor a Fidesz erkölcsi és politikai támogatásáról biztosította az ágazati sztrájkokkal erősített demonstrációt. A konföderációk arra hivatkoztak, hogy tevőlegesen nem akarnak pártpolitikai színezetű tiltakozásban részt venni. Érdekes mindez annak tükrében, hogy számos MSZOSZ-es szakszervezeti vezető ült szocialista színekben a parlamentben, a konföderáció Medgyessy Péterrel és Gyurcsány Ferenccel is együttműködési megállapodást kötött a választások előtt. A legutóbbi paktumot az MSZOSZ azután sem mondta fel, hogy az őszödi beszédből kiderült, Gyucsány Ferenc a konföderációnak is olyan ígéreteket tett – például uniós bérfelzárkóztatás –, amelyekről tudta, hogy nem tarthatók. A miniszterelnök rendszeres résztvevője az MSZOSZ nagyobb eseményeinek, legutóbb nyáron tartott előadást a konföderációnál.
Varga László testvére és fia is MSZP-s országgyűlési képviselő, utóbbi a Fiatal Baloldal elnöke. A 750 ezer fős közszférát képviselő SZEF elnöke 1998-ban az MSZP Borsod megyei listáján indult a választásokon, de miután nem jutott be a parlamentbe, bevallása szerint „visszavonult a politikától, és csak szakszervezeti tevékenységet végez”, a rokoni szálakat pedig „lényegtelennek” tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.