Az érdekvédők az egészségbiztosítás átalakítása ellen, múlt szombaton tartott demonstrációjuk után petíciót juttattak el az Országgyűlés elnökéhez, amelyben arra kérték Szili Katalint, hogy a törvényhozás felfüggesztésével segítse elő az érdemi társadalmi párbeszéd létrejöttét a rendszer átalakításáról. A szövetségek emellett a szocialista országgyűlési képviselőket is kérték, hogy ne a pártfegyelem, hanem lelkiismeretük, választóik akarata szerint voksoljanak. A szakszervezeti vezetők megerősítették, hogy a petícióról egyeztettek tegnap Szilivel, ugyanakkor csak annyit mondtak: remélik, a találkozó hozzájárulhat ahhoz, hogy az MSZP meghallja kérésüket. Információink szerint az egyeztetés után a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnökei Kiss Péterrel találkoztak. Pataky Péter lapunknak cáfolta, hogy a kancelláriaminiszterrel az egészségbiztosítás reformjáról egyeztettek volna. Az MSZOSZ elnöke azt mondta, a Társadalmi megújulás operatív program pályázatairól tárgyaltak Kissnél, amelyben az MSZOSZ és a SZEF is érdekelt.
A Liga szakszervezetek szerdán megtartott társadalmi szolidaritás napja mögül az Autonómok után kihátrált az MSZOSZ és a SZEF is, amikor a Fidesz erkölcsi és politikai támogatásáról biztosította az ágazati sztrájkokkal erősített demonstrációt. A konföderációk arra hivatkoztak, hogy tevőlegesen nem akarnak pártpolitikai színezetű tiltakozásban részt venni. Érdekes mindez annak tükrében, hogy számos MSZOSZ-es szakszervezeti vezető ült szocialista színekben a parlamentben, a konföderáció Medgyessy Péterrel és Gyurcsány Ferenccel is együttműködési megállapodást kötött a választások előtt. A legutóbbi paktumot az MSZOSZ azután sem mondta fel, hogy az őszödi beszédből kiderült, Gyucsány Ferenc a konföderációnak is olyan ígéreteket tett – például uniós bérfelzárkóztatás –, amelyekről tudta, hogy nem tarthatók. A miniszterelnök rendszeres résztvevője az MSZOSZ nagyobb eseményeinek, legutóbb nyáron tartott előadást a konföderációnál.
Varga László testvére és fia is MSZP-s országgyűlési képviselő, utóbbi a Fiatal Baloldal elnöke. A 750 ezer fős közszférát képviselő SZEF elnöke 1998-ban az MSZP Borsod megyei listáján indult a választásokon, de miután nem jutott be a parlamentbe, bevallása szerint „visszavonult a politikától, és csak szakszervezeti tevékenységet végez”, a rokoni szálakat pedig „lényegtelennek” tartja.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
