Még nem késő újragondolni az egészségbiztosítás átalakítását – véli a mintegy hétszázötvenezer fős közszférát képviselő SZEF–ÉSZT Unió elnöke, Szabó Endre. Az érdekvédők viszont kissé későn, szombaton tartottak tiltakozó nagygyűlést az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat elfogadása ellen, hiszen a héten már kezdődik a szavazási procedúra.
A konföderációk elfogadhatatlannak tartják a törvénytervezet tartalmát és a módot is, ahogy a kormánypártok kezelik a mindenki életére kiható ügyet. Annak ellenére, hogy a rendszerváltás óta eddig egyetlen törvényjavaslatot sem ért ilyen elementáris kritika és elutasítás, a kormány teljesen érzéketlenül és elutasítóan fogadta a szakmai, társadalmi körökből érkező javaslatokat. A koalíciós viták következtében pedig olyan új rendszer képe rajzolódik ki, amelyik már egyik kormánypárt álláspontját sem tükrözi, s ez előrevetíti a későbbi működésképtelenség lehetőségét – vélik az érdekvédők. Azzal ugyan egyetértenek, hogy az egészségügy rosszul és pazarlóan működik, de ebből számukra az következik, hogy a pazarlást kell megszüntetni, nem pedig a járulékokat a haszonszerzők zsebébe tenni. A magánbiztosítóknak nincs helye az egészségbiztosításban – szögezi le a SZEF–ÉSZT Unió, ezért a törvényjavaslat országgyűlési vitájának leállítását követelik annak érdekében, hogy egy új, társadalmi támogatottsággal bíró koncepció jöhessen létre.
Keleti nem inog. Keleti György visszautasította Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnökének egy rádióinterjúban elhangzott állítását, miszerint a szocialista képviselő ingadozik az egészségbiztosítás átalakítása ügyében. – Az egészségbiztosítási törvény előkészítésében, a szocialista frakció belső vitáiban részt vettem, a frakció szakpolitikusainak módosító javaslatait támogatom – áll Keleti György közleményében.
Így lett a múlté a segélyalapú társadalom
