Előzetes vizsgálatot indít az amerikai igazságügy-minisztérium és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a terroristagyanús személyek kihallgatásáról készült videofelvételek megsemmisítése ügyében. Mike Hayden, a CIA igazgatója közleményében üdvözölte a vizsgálatot, és a CIA teljes együttműködését ígérte az ügyben.
Mint arról szombaton beszámoltunk, a New York Times csütörtökön közzétett írása szerint a CIA 2002-ben videóra vette két terroristagyanús személy kihallgatását, majd a felvételeket, amelyeken kemény vallatási módszereket alkalmaztak, 2005-ben megsemmisítették. Akkor, amikor a washingtoni kongresszus az ügynökség titkos őrizetbe vételi programja körül vizsgálódott. A CIA információkat titkolhatott el a törvényhozás, a bíróságok és a 9/11-es bizottság elől – állapította meg a lap. Michael Hayden egy belső levélben csütörtökön közölte: a szalagok megsemmisítéséről az ügynökségen belül döntöttek, mivel meg akarták védeni a kihallgatást végző tiszteket, és mert a felvételeknek már nem volt hírszerzési értékük. George Bush amerikai elnök kijelentette, nem tudott a felvételek létezéséről, így arról sem, hogy azokat megsemmisítették.
Ezzel párhuzamosan a hét végén kiderült, szabadon bocsátanak négy, a Guantánamói-öbölben működő amerikai börtöntáborban fogva tartott nagy-britanniai lakost. A BBC értesülése szerint egy jordániai, egy líbiai és egy algériai állampolgár Nagy-Britanniába, egy negyedik pedig hazájába, Szaúd-Arábiába térhet vissza. Valamennyiüknek volt érvényes brit tartózkodási engedélye őrizetbe vételük előtt, a jordániai és a líbiai őrizetes menekültstátust is kapott a szigetországban. A brit kormány – szakítva a Tony Blair által irányított kabinet felfogásával, amely szerint London nem köteles olyan guantánamói rabok elengedéséért folyamodni, akik nem brit állampolgárok – augusztusban kérte az Egyesült Államoktól a terrorizmussal gyanúsított négy személy és velük együtt egy ötödik, etiópiai állampolgár szabadon bocsátását.
Elon Musk kiállt a szólásszabadságért, nekiment Brüsszelnek
